Cilt Bakımı

Cilt Çatlakları

  | 

Cilt Çatlakları

Cilt çatlakları, vücudumuzu fiziksel olarak etikelemeyen ancak görsel olarak rahatsız eden bir durumdur. Deri çatlakları, kilo alım verimi ile gerilen ciltte ya da kullanılan bazı ilaçlardan kaynaklı olarak meydana gelir. Özellikle hamile bayanların karın bölgelerinde görülen bu çatlaklar, kilolu olan insanların neredeyse tüm vücut bölümlerinde bulunur. Yapılan şok diyetler neticesinde verilen kilolar ise çatlakların görünürlüğünü kısa süre içinde belli edecektir. Oluşan çatlakların giderilmesi zor hatta neredeyse imkânsızdır. Bu sebeple çatlak oluşmadan evvel önlem almak daha mantıklı olur. Oluşan çatlakların ise görünürlüğünü azaltmak için bazı uygulamalar yapılabilir.

Cilt Çatlakları Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt çatlakları bir kez oluştuktan sonra maalesef ki tamamen kurtulmak mümkün değildir. Bazı ürünler ve bazı tedavi yöntemleri sadece kötü görüntüyü yok etmeye yardımcıdır. Çizgiler incelir, belirginleri azalır ancak tamamen kaybolmaz.A ve E vitamini açısında zengin kremler; Dermoterapi, Platelet Rich Plasma Yöntemi, Karboksiterapi, Fraksiyonel Lazer, Boya Lazerleri gibi uygulanan yöntemler çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcı olacaktır. Ancak her uygulamada olduğu gibi bu uygulamaların da yan etkileri mevcuttur. Öncelikle hamileler ve kalp rahatsızlığı bulunan, kalp pili kullanan kişilerde uygulanması pek tavsiye edilmemektedir. Bunların haricinde sağlıklı olan herkese, bu yöntemler uygulanabilir. Uygulama ortalama 3-4 seans sürmektedir. Düzenli yapılan uygulama sayesinde oluşan çatlakların görünürlüğü oldukça azaltılabilir.

Cilt Çatlaklarının Oluşmaması İçin Neler Yapılmalıdır?

Cilt çatlaklarının oluşmaması için tüketilen gıdalara dikkat etmek gerekir. Yoğurt, süt, meyve ve sebze tüketilmeli. 1-1,5 litre su içilmelisiniz. Kısa süreler içerisinde sık sık kilo alıp verilmemeli, kilonuzu kontrol altında tutmalısınız. Vücudunuzu rahatsız edecek şekilde dar kıyafetler giyilmemelisiniz. Dar kıyafetler kan dolaşımını yavaşlatarak cilde gereken oksijenin ulaşmasını engeller. Cilt yeterince beslenemediğinde de deformasyona uğraması kolay olur. Ayrıca sık kilo alıp vermek, çatlakların oluşmasında en büyük nedendir. Özellikle hamilelik döneminde cildi özellikle karın bölgesini her gün yağlı kremler ile nemlendirmek gerekir. Zayıflamaya çalışanların ise diyetle birlikte spor yapması önerilir. Spor hem kısa süre içinde zayıflama sağlar, hem deriyi gererek çatlak oluşumunu engeller.

 

 

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir