Şifalı Bitkiler

Chia (Çiya) Tohumu Nedir, Faydaları Nelerdir?

  | 

Latince “Salvia Hispanica” anlamına gelen Chia tohumu, Guatemala ve Meksika’da yetiştirilen faydalı bir bitkidir. Sindirim sistemi, zayıflama etkisi ve kemikleri güçlendirici özellikleri vardır, ayrıca içerdiği mineral ve vitaminlerden dolayı çok faydalıdır. “Çiya tohumu” olarak da tanımlanan bu bitki, özellikle Güney Amerikalılar tarafından sıklıkla tüketilen bir çöl bitkisidir.

Chia Tohumu Nedir, Chia Tohumunun Faydaları, Chia Tohumu Zayıflatır mı, Chia Tohumu Nasıl Kullanılır, Chia Tohumunun Yan Etkileri ve Zararları Nelerdir?

Chia tohumu, içerdiği zengin antioksidanlar sayesinde cildin dış etkenlerden hasar görme riskini azaltır ve cildi onarır. Deri sarkmaları, yaşlanma ve ciltte kırışıklıkların ortaya çıkmasını geciktiren bu bitki, erken yaşlanma ihtimalini de ortadan kaldırır. Chia tohumunun faydaları arasında şunlar yer alır;

 • Chia tohumu; A, B, D ve E vitaminleri ile iyot, magnezyum, manganez, demir, kükürt mineralleri ve linoleik asit içermektedir. Bu vitamin ve mineraller insan sağlığı açısından oldukça faydalıdır.
 • Yüksek miktarda lif içerir, bu özelliğinden dolayı kan şekerini düzenleyici bir etkisi vardır.
 • Chia tohumu yüksek miktarda lif içerdiği için sindirim sistemi üzerinde de olumlu etkileri vardır. Bunun yanı sıra bağırsak yapısını da düzene sokar ve dışkılamaya yardımcı olur. Bağırsaklardaki probiyotik bakterilerin büyümesini de destekler.
 • Kolesterolü dengeler ve kan basıncını düşürür. Bu etkilerinden dolayı kalbi korur ve olası kalp sorunlarının görülme riskini azaltır.
 • Kan şekerini dengeleyici özelliğinden dolayı diyabete karşı koruma sağlar ve şeker hastalarının kullanabileceği bir bitkidir.
 • Chia tohumu, özellikle karın bölgesi ve çevresinde yağ dokularının oluşmasını önler. Metabolizmayı hızlandırır ve zayıflamaya katkı sağlar.
 • Linoleik asit ve omega 3 yağ asitleri bakımından zengin bir bitkidir. Chia tohumu üzerine yapılan araştırma sonuçlarına göre, bilhassa kanser hücrelerinin gelişimini önlediği tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra rahim ağzı kanseri ile meme kanserine karşı olumlu etkileri vardır.
 • Vücuda enerji verici ve performans arttırıcı bir etkisi vardır.
 • Zengin bir protein kaynağıdır ve içerdiği omega 3 yağ asitleri sayesinde beyni koruyucu bir özelliği vardır.

Chia Tohumu Zayıflatır mı?

İçerdiği protein sayesinde vücudun günlük protein gereksinimini karşılar. Et veya balık tüketmeyen bireyler için, bu ürünlerin yerini tutar ve vücudun vitamin, omega 3 ve protein eksikliğini giderir. Bunların yanı sıra tok tutucu bir etkisi de vardır, kişinin acıkmasını önler. Chia tohumu tüketen bireylerin daha hızlı kilo verdikleri gözlenmiştir.

Bu şifalı bitki, günlük kalsiyum gereksiniminin yaklaşık %18’ini karşılamaktadır. Bu sayede kemik sağlığı ve kemik gücü olumlu yönde etkilenir. Kalsiyumla birlikte magnezyum, bor, manganez ve fosfor da hem kemikleri, hem de kasları güçlendirir. Ayrıca içerdiği çinko, A vitamini, fosfor ve kalsiyum sayesinde diş sağlığının korunmasına katkı sağlar. Özellikle dişlerde tartar oluşumunu önler ve böylece ağız kokusu gibi sorunların oluşma riskini azaltır.

Chia Tohumu Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri ve Zararları Nelerdir?

Chia tohumunun günlük olarak tüketilmesi gereken miktarı, en çok 2 yemek kaşığıdır. Bu bitkiyi yoğurt, süt veya mısır gevreğinin içerisine karıştırarak ya da kahvaltılardan sonra tüketebilirsiniz. Kahvaltının ardından 1 yemek kaşığı Chia tohumunu 1 bardak suyla karıştırın ve 30 dakika kadar bekledikten sonra tüketin.

Chia Tohumunun Yan Etkileri ve Zararları Nelerdir?

 • Şayet kronik bir hastalığınız mevcutsa ve sürekli ilaç kullanıyorsanız, doktora başvurmadan Chia tohumu tüketmeyin. Aksi halde bazı ilaçlarla etkileşime girebilir ve sağlığı olumsuz etkileyebilir.
 • Chia tohumu bazı bireylerde alerjik reaksiyona yol açabilir. Özellikle deride döküntü, mide bulantısı, kusma ve boğazda şişlik gibi vakalar görülebilir.
 • Chia tohumu, hamilelik dönemindeki kadınlar tarafından tüketilmemelidir.
 • Bitkinin aşırı tüketiminden kaçının, aksi halde bağımlılık yaratabilir.
 • Chia tohumu bağırsaklarda şişmeye ve gaz oluşumuna neden olabilir.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir