Dekorasyon

Çatı Katları Nasıl Dekore Edilmelidir?

  | 

Çatı Katları Nasıl Dekore Edilmelidir?

Evin her bölümünde olduğu gibi çatı katı dekorasyonunda üzerine hiç düşünülmeyen, genellikle terk edilmiş izbe bir havası olan, daha çok angaryaların üst üste yığıldığı bir alan olarak değerlendirilen çatı katları daha çok özenli bir çalışma ile elden geçirildiğinde sahip olduğu potansiyele sahip bir alandır. Daha çok evin farklı alanı içerisinde olmasıyla, kolaylıkla seslerden uzak ve ilham verici bir çalışma odası tasarlanabilir.

Farklı bir alternatif olarak, özellikle bu sene içerisinde hızla popülerliğini arttırmakta olan tamamen cam olan tavan arası dekorasyon seçenekleri ile genel olarak yatak odası veya çocuk odası olarak da kullanılabilmeniz mümkün. Bunun yanı sıra sahip olduğunuz büyük bir avantaj olan çatı katınızı çok daha kullanışlı olan bir alan haline getirebilmek için tercih edebileceğiniz dekorasyon stillerine dair pek çok püf noktaları gözden geçirebilirsiniz.

Çatı Katı Dekorasyonu Nasıl Olmalı

Daha çok çatı katılarının en üst konumunda yer almasından dolayı, mevsimlerin iklimsel şartlarını en üst seviyede hissedeceğiniz bir alandır. Genellikle kışları aşırı soğuk, yazları ise mümkün düzeyde sıcak olacaktır. Bu sebeple binanın ısı yalıtımının ve izolasyonunun doğru şekilde yapılmış olmasına özen göstermelisiniz. Bu yüzden özellikle kış mevsimi süresince çatı içerisinde oluşabilecek akma gibi problemlerin de önüne geçmiş olursunuz. Özelikle de tercih edilen doğru aydınlatma seçiminden önce mekâna derinlik katması amacıyla, duvarların ve yer için tercih edeceğiniz döşemelerin renklerini genellikle açık tonlar da seçmeye özen göstermelisiniz.  Eğer yatak odası tercih etmeyi planlıyorsanız duvar aydınlatması veya spot-led aydınlatma yeterli olacaktır.

Otantik Çatı Katı Dekorasyonu

Basit bir tavan yüksekliği konusunda ortak olan çatı katları için, mobilya tercihi konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Eğer sizin böyle bir durumunuz mevcut değil ise; tercih edeceğiniz hazır mobilyaların otanatik çatı katı dekorasyon stili ile uyumlu olarak tercih edebilirsiniz. Rüstik dekorasyon stili  daha çok kırsal yaşamın otantik dokusunu çağrıştıran bu gibi malzemelerin kullanımı ile oraya çıkan bir dekorasyon stilidir. Rüstik çatı katı dekorasyon stilinde kullanımı son derece popüler olarak tercih edilen malzeme ahşaptır.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir