Estetik

Burun Estetiğin Sonuçları

  | 

Burun estetik ameliyatı sonrası burun şeklinin ön yüz tarafından, burun deliklerinden ve burun yan profilden nasıl olacağı 3 boyutlu görüntüleme sistemleri tarafından gösterilebiliyor. Öncelikle burun estetiği ameliyatı sonrasında odaya gelindiği zaman anestezi doktorunun söylediği saate dek ağızdan beslenme yapılmaması gerekir. Gözlerin üzerinde morluk oluşmaması için de buz uygulaması yapılmalıdır. Bu uygulamanın nasıl olacağını da hastanede işlem yapacak olan doktor aktaracaktır zaten. Buz uygulanmasının nedeni ise, şişlikleri ve morlukları önlemektir. Bireyler bazen buz soğuk geldiğinden dolayı saç ya da alın bölgelerine buz uygulaması yaparlar. Bazı bireylerde çok morluk görülürken bazı bireylerde de çok az morluk görülmektedir. İlk ana morarmalar az da olsa çok da olsa aynı sürecin aralığında sönmektedir. Ameliyat sonrası süreci de çok önemlidir. Ameliyattan çıktıktan sonra yüksek seviyede yatılması gerekir. Bu nedenden dolayı 2 yastık ile yatmanız daha faydalıdır. Şişliklerin çok daha hızlı iyileşmesi için bu yöntem etkili olacaktır.
Ayrıca ameliyat sonrasında şişlikler ve morluklar taburcu olduktan sonra eve gittiğiniz zaman da çoğalabilir. Böyle bir durumla karşılaşılırsa kesinlikle panik yapmamak gerekir. Yüksek seviyede yattığınızdan dolayı hızlı bir şekilde iyileşme gösteriyor olabilirsiniz. Burun estetiği ameliyatı sonrası hastaneden taburcu olurken doktorunuz, kontrol için geleceğiniz günü zaten size bildirecektir. Her hastanın kontrol günü farlı olacaktır. Buruna ve yüze ortalama 1 hafta süresince herhangi bir şekilde dokunmamak gerekir. Dişler ise, çok yumuşak olma koşuluyla ikinci günden sonra temizlenebilir. Ön ve üst dişleri fırçalarken mutlaka dikkat edilmesi gerekir. Fırçanın yumuşak olması da önemli detaylardan biridir.
Burun Estetik Ameliyat Sonrası Süreci
Ameliyat sonrasında kesinlikle burnunuzu sümkürmemeniz gerekir. Doktorunuz sizlere gerekli olan zamanı kontrole gittiğinizde bildirecektir. Ameliyat sonrasında burundan az ve hafif olarak sızıntılar olabilir. Bu sızıntılar için de hastane çıkışlarında verilen gazlı bezleri kullanmalısınız. Ameliyat sonrasında gömlek ya da önden düğmeli olan herhangi bir kıyafet giymeniz gerekir. Önden düğmeli ve geniş kıyafetler burnunuzun darbe almaması için daha faydalı olacaktır. Ayrıca katı olan besinlerden de uzak durmanız gerekir. Çiğnemesi ve ısırması zor olan besinler katı olanlardır. Katı besinler uzun zaman çiğnemeyi gerektirir. Tükettiğiniz gıdalar da soğuğa yakın bir şekilde olmalı yani ılık besinler tüketmelisiniz. Burnun üzerine ağırlık olmaması ve yeni aldığı şeklini bozmaması için 16 hafta boyunca gözlük kullanmamak gerekir. 3-4 gün sonra da lens kullanımına devam edebilirsiniz. Güneş ışınları ya da solaryumdan 6 hafta süresince uzak durmanız gerekir. Güneş ışınları, ödemlerin ve şişliklerin artmasına sebep olur. Bu sayede ödemler ve şişlikler çok daha geç sürede iyileşmektedir. Ameliyat sonrasında 30 gün süre boyunca ağır yapılan sporlardan uzak durmalısınız. Voleybol, basketbol ve tenis gibi sporlar, burnunuza top gelerek darbe almasına neden olacağından dolayı 90 gün yani 3 ay kadar uzak durulması gereken alanlardır.8
Ameliyat Sonrası Dikkat Edilecekler
Burun ameliyatı sonrasında aşırı kahkahalardan, gülmelerden ve çok konuşmaktan uzak durmanız gerekir. Burun estetiği ameliyatı sonrasında 1 hafta süresince aspirin gibi kan sulandıran ilaçları kullanmamalısınız. Ayrıca burun kabuklanmalar görülebilir. Dökülme olmadığı müddetçe zorla temizlemeye çalışmamalısınız. Kabuklanmaları temizleyebilmek için kulak temizleme çöplerinin ne zaman kullanılabileceği, okyanus suyu ya da oksijenli suyu ne zaman kullanılabileceği doktor kontrolleri sırasına sizlere belirtilir. Ayrıca bilmeniz gereken bir diğer konu ise, burun ameliyatları sonrasında ilk aylarda burnunuzda tıkanıklık olabilir. Bu durum son derece olağandır.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir