Ayrılık-Boşanma

Boşanmanın Kadın Psikolojisi Üzerindeki Etkisi

  | 

Boşanmanın Kadın Psikolojisi Üzerindeki Etkisi

Boşanmak, her ne kadar kötü bir evlilik dahi yaşanmış olsa da kişiler üzerinde psikolojik olarak belli bir etki sağlamaktadır. Erkek ya da kadın da bu durumdan etkilenir ve belli bir süre yalnızlık çekmelerine neden olur. Kadın üzerinde daha büyük etki yaratması kadınların daha duygusal bakmaları nedeni ile ortaya çıkar. Ayrıca çocuk olması bunu daha da fazlalaştırır. Çalışan bir kadın için bunu aşmak kolay gibi gözükse de; aslında hayatın sorumluluğunu tek başına almak ve mücadele etmek fikri ürkütücü olabilmektedir. Eğer boşanma aşamasında anlaşmazlıklar üst boyuttaysa; daha da katmerleşerek artan bir sorun oluşur ve bu da psikolojinin darmadağın olması demektir.

Boşanmadan Sonraki Kadın Psikolojisi

Kadının boşanmadan sonra yaşam içerisinde daha büyük sorunlarla baş etmesi gerekir. Özellikle; üzerinde hissettiği toplum baskısı ve boşanan kadına olan bakış açısı bunu zorlaştırır. Çocuklar babada kalırsa bu durumu kabul etmek annelik iç güdüsüyle yaşadığı duygusal yıpranmalar üst boyuta çıkaracaktır. Kadınlar her şeyi ayrıntıları ile düşünmeye meyilli bir yapıya sahiptirler ve tekrar tekrar  üstünden geçerler ve sürekli o duygusallığı yaşarlar. Erkekler; boşanmayı  kolay atlatırlar çünkü mantıklı düşünerek hareket ederler ve bu durum belli süre sonra unutulur ve hayatlarına devam ederler.

Kadınlar bir de çocukları ile yaşıyorsa o zaman bu durum onları daha da yıpratır. Onlar için mücadele etmeye başlarlar ve artık kendi hayatlarını feda ederler. Duygusal açıdan yıkılmış olmaları nedeni ile de yeni ilişkiler kurmak ve birine güvenmek zorlaşır. Genelde çalışmayan kadın için bu durum pek söz konusu olmaz; onlar toplum baskısına ve tek başlarına yaşayamadıkları için ikinci evliliğe doğru adım atarlar. Gönül rızasıyla olmasa bile mecbur kalırlar. Yani kadın her daim boşanma da en çok yıpranan taraftır.

 

 

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir