Yaşam

Boraks Nedir, Nerelerde Kullanılır, Zararları Nelerdir?

  | 

Yaklaşık 4.000 bin yıl önce İran’da keşfedilen boraks, günümüzde hala çıkartılan ve farklı sektörlerde kullanılan bir mineraldir. Boraksın kristalleri, dağ suları tarafından bir araya getirilir ve birleşir. Buharlaşan su, boraks kristallerini konsantre haline dönüştürür ve sertleştirir. Sıcak su içerisine konulan boraks, hidrojen perokside dönüştürdüğü su moleküllerinin ağartıcı bir etki göstermesine yol açar. Kozmetik mağazaların raflarında gördüğünüz ürünlerin bir kısmının içeriğinde boraks mevcuttur, ayrıca temizlik malzemelerinde ve sabunlarda da bulunmaktadır.

Boraks Nedir, Boraks Nerelerde Kullanılır, Boraksın Zararları, Boraks Nerede Satılır?

Kozmetik sektöründe kullanılan boraks; kremlerin ve bazı losyonların kıvamını arttırmak amacıyla kullanılır. Boraksı karıştırdığınız ürün, adeta bir emülgatör (bir nevi molekül) görevi görür. Genel olarak temizleyici ve aşındırıcı özelliği olan el sabunlarında kullanılan boraks, üstün temizleme gücüne sahiptir. Kozmetik sektöründe; ölü hücreleri ve bakterileri yok etmek, akne oluşumunu önlemek ve ciltte oluşan yağı azaltmak gibi amaçlarla yaygın olarak kullanılır. Ayrıca, ölü deri hücrelerinin dökülmesi amacıyla üretilen exfoliants kremlerin birçoğunda da boraks kullanılmaktadır.

Boraks Nerelerde Kullanılır, Zararları Nelerdir?

Çamaşır ve Bulaşık Temizliğinde: Boraks, saf zeytinyağlı sabun ve Arap sabunuyla birlikte içerisine sirke ve limon suyu da katılarak çamaşır temizliğinde kullanılabilir. Bulaşık temizliği için; bir su bardağı çamaşır sodası ve boraksı karıştırın ve içerisine 4 damla limon yağı, 8-10 damla portakal yağı, 4 damla biberiye yağı, 2 damla da kekik yağı ilave edin. Bu karışımdan yarım çay bardağı bulaşık suyuna ekleyin ve yıkamanın ardından sirkeli su ile durulayın. (Durulama işlemini 2 kez yapmanız önerilir).

Halı Temizliğinde: Yarım su bardağı karbonat ve boraksı karıştırın. Daha sonra lekeli veya kirli halılarınıza bu karışımı serpin. Bu sayede halılardaki pis koku yok olacak ve mantar, bakteri gibi parazitler ortadan kalkacaktır. Serpme işlemini yaptıktan birkaç saat sonra halılarınızı süpürün.

Tuvalet Temizliğinde: Çamaşır sodası ve boraksı karıştırıp (1 fincan) içerisine doğal sirke ekledikten sonra tuvalet temizliğinde kullanabilirsiniz. Lekeli ve pis yerlere uyguladıktan sonra bu bölgeleri fırçalamayı unutmayın.

Yukarıda saydıklarımızın dışında boraksın yaygın olarak kullanıldığı alanlar ve yerler şunlardır;

 • Atık temizleme
 • Ahşap koruma
 • Enerji ve deterjan sektörü
 • Borcam, cam elyafı
 • Zırhlı ve askeri araçlar

Boraksın Zararları Nelerdir?

Boraks, kesinlikle iyi bir yerde muhafaza edilmeli ve çocuklardan uzak tutulmalıdır. Kaza sonucu içilen ya da yenen boraks çok ciddi sorunlara neden olabilir (asit zehirlenmesi vb.) Boraks ile zehirlenme belirtileri; deride döküntü ve kızarıklık, yeşil veya mavi renkte kusmadır. Bunların yanı sıra deride kabarcıklar ve ateşlenme vakaları da olabilir. Şayet bu belirtilerden herhangi birini görürseniz, zaman geçirmeden tıbbi yardım almanız gerekir. Boraks ile ilgili dikkat edilmesi gereken diğer hususlar şöyledir;

 • Boraks; şayet düşük konsantrasyon halinde kullanılırsa, deri üzerinde bir soruna yol açmaz. Buna karşın, boraks kullanılan ürünler sürüldükten sonra el veya yüz bölgesinin iyice durulanması gerekir.
 • Boraksın zararları arasında cildi tahriş etme özelliği de sayılabilir. Alkalilik seviyesini yükselttiği için tahriş edici bir sonuç doğurabilir, ayrıca alerjik reaksiyonu bulunan ve cildi hassas olan kişilerin de boraks ürünlerini kullanmaları önerilmez. Alerji yaratabilen boraks, iritasyona da yol açabilir.
 • Amerika’da erkeklerdeki sperm sayısını azalttığı gerekçesi ile yasaklanan boraks, ülkemizde herhangi bir kısıtlamaya maruz değildir. Bu karmaşadan dolayı, boraks kullanımı hakkında bilinçli olunması ve yeterli bilgiye sahip olunması gerekmektedir.
 • Boraks maddesi paketlenmiş gıdaların bir kısmında koruyucu amacıyla kullanılmaktadır (havyar, hazır erişte, köfte vb.) Boraksı kısa süreli kullanmak herhangi bir sağlık sorununa neden olmasa da, uzun süre kullanıldığında karaciğer kanserine yol açtığı yönünde bilgiler mevcuttur.
 • Şayet boraks içeren herhangi bir ürün kullanıyorsanız, mutlaka çocukların erişemeyeceği bir yerde muhafaza edin. Bunun yanı sıra gebe olan kadınların da boraks içeren ürünlerden kaçınmaları gerekmektedir.

Kullanımı son zamanlarda yaygınlaşan ve eğlence hamuru olarak bilinen slime içeriğinde de boraks maddesi bulunmaktadır. Boraksın uzun süre solunması, akciğer rahatsızlıklarına ve hatta uzun vadede akciğer kanserine yol açabilir. Bundan dolayı boraks kullanılmayan eğlence hamurunun (slime) nasıl yapılacağının yolları aranmalıdır.

Boraks Nerede Satılır, Nasıl Temin Edilir?

Boraksı bazı aktarlardan ve eczanelerden temin edebilirsiniz, ayrıca güvenilir ve bilinen web sitelerinin bir kısmında da satışı yapılan bir üründür. Bizim tavsiyemiz ise, bu ürünü aktarlardan veya eczanelerden satın almanızdır. Kullanım alanlarına göre boraksın fiyatları değişkenlik gösterebilir. Örneğin; temizlik amacıyla aldığınızda uygun fiyatlarla karşılaşabilirsiniz, ancak bu durum gramajına göre değişebilir. Bu maddeyi birçok yerden 10 ila 35 TL gibi bir fiyata temin edebilirsiniz.

Boraks; boya, bazı antiseptikler, cilt losyonları, toz ilaç, fotoğrafçılık ve böcek ilaçları gibi alanlarda kullanılan kimyasal maddelerin içeriğinde bulunabilir. Daha önce de belirttiğimiz üzere, bu maddeyi çocuklarınızın ve evcil hayvanların erişemeyeceği yerlerde muhafaza edin. Şayet kaza sonucu boraks içtiyseniz ya da çocuğunuzun ve hayvanlarınızın boraks içtiğinden şüphe ediyorsanız, acil olarak tıbbi yardım alın. Boraksın cilt üzerinde kullanılıp kullanılmayacağı konusunda ise, dikkatli ve uygun dozlarda kullanmanız gerektiğini bilmelisiniz. Şayet yüksek miktarlarda kullanırsanız, yukarıda saydığımız olumsuz etkilerden biriyle karşılaşmanız mümkün olabilir. Boraks kullanımı hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığınızı düşünüyorsanız, konuyla ilgili uzman bir doktordan yardım alabilirsiniz.

1 Yorum

 1. kamer

  24 Temmuz 2018 at 15:19

  cok zararlı cocukların oynadıgı slıme’da bulunuyor ve cocuklar ıcın cok tehlıkelı

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir