Hastalıklar

Bel Ağrısının Sebepleri

  | 

Bu rahatsızlığın sebepleri arasında sağlıksız bir şekilde beslenmeyle birlikte gelen fazla kiloların bel kısmına yüklediği ağırlık, yanlış duruş ve oturuş bozuklukları, çok uzun zaman ayakta kalmak, hareketsiz bir hayat, bel kısmını tam olarak kavrayamayan ofis sandalyeleri, rahatsız olan ayakkabılarla uzun mesafe yürüyüş yapmak, vücut yapısına uyumlu olmayan kalitesi düşük yataklar, taban kısımları yıpranmış olan ayakkabılar, kadınlarda iri göğüsler, ağırlığı fazla olan çantalar ve depresyonla ilişkili olarak hareketsiz hayat belirtilebilir.
Peki, Bel Ağrılarından Nasıl Kurtulmak Gerekir?
Bel ağrılarınız başladıktan sonra 21 ve 48 saat içinde bel bölgesinde yaşanan ağrılı bölgeye soğuk bir kompres uygulamalısınız. Bu ağrı birkaç gün daha devam ederse bu defa sıcak kompres uygulayabilirsiniz. Bu süreç içerisinde çok fazla sert hareketten, bükülme ve dönmelerden ya da ağır eşyalar kaldırmaktan kaçınmalısınız. Son derece dikkat ederek hareketlerinize devam etmelisiniz. Doktorlar tavsiye etmedikçe yatak istirahatinde bulunmamalısınız. Bel ağrısına ne iyi gelir diye araştırma yapmalısınız. Eğer 1 hafta boyunca ağrı geçmediyse ve aynı şiddetçe devam ediyorsa kesinlikle bir ortopedi uzmanına giderek yardım almanız gerekir. Bu konuda tedaviden kaçınmanız size olumsuz sonuçlar verecektir.
Bel Bölgesi Ağrılarında Hangi Hekime Görünmeliyiz?
Minimum süreçte 1 hafta kesintisiz olarak süren bir bel ağrısı yaşıyorsanız eğer artık daha fazla zaman kaybetmenize gerek yoktur. En kısa süre içerisinde travmatoloji, ortopedi, beyin ve sinir cerrahisi, fiziksel tıp ve rehabilitasyon gibi bölümlerden herhangi birine giderek uzman doktor yardımı almanız gerekir.

Olumsuz Sonuç; Bel Fıtığı ve Belirtileri
Bel fıtığı rahatsızlığı, omurga kemiklerinin arasında bulunan yastıklama görevi üstlenen disklerin kayması sonucunda ortaya çıkan bir durumdur. Bel ve bacak ağrıları, bel fıtığının belirtileri arasında görülebilir. Bu durumda genelde bireyler bel ağrısına ne iyi gelir diye düşünmeye ve araştırmaya başlarlar. Bu ağrılar genelde son derece şiddetli ağrılardır. Ayrıca hapşırma ve öksürme gibi ani reflekslerde ise daha fazla şiddetli bir hal alır. Yaşanan bu ağrıları düz ve sert bir düzlemin üstüne uzanarak az da olsa hafifletmek mümkün olabilir. Halk arasında da ‘siyatik’ olarak adlandırılan sinir kökü ağrıları ise, siyatik sinirinin kayan diskler nedeniyle basınç altına girmesi sonucunda meydana gelmektedir. Kısacası bel ağrısı olarak görülen pek çok durum farklı sonuçlarla karşımıza çıkabiliyor. Bu nedenle kendimizce bir çözüm uyguladıktan sonra başarı elde edemiyorsak kesinlikle uzman bir hekimden yardım almak gerekir.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir