Psikoloji

Beden Dilini Kullanmanın İletişime Olan Etkisi!

  | 

Beden dili; insanın karşısındakilere konuşurken mimikleriyle de anlatmak istediğini anlatabilme yetisidir. Yapılan her hareketin altında bir mesaj saklıdır. Beden dili; daha çok insanların karşısındaki kişilere duygularını aktarırken yaşadığı içsel tepkilerin ve ifadelerin bütününü kapsar. Yüz, eller, kollar, gözler,kaşlar ve ses tonu bu yansımayı ve mesajları en iyi aktaran mimikleri içerir. Beden dili ile ifade kendiliğinden oluşur. Bunu yapmak ya da kullanmak için özel bir çaba gerekmez. Bu yansımanın karşılığında karşımızdaki kişiden de aynı yansımayı alırız.

beden-dilin-ne-anlatiyor-

Beden Dilini Kullanma

İletişim kurarken beden dilini kullanmayı daha iyi yapabilen insanlar; daha çok kendinden emin ve bilgisine güvenen insanlardır. Ama bu olumlu bir yönde etkilemek üzere yapılıyorsa içerisinde bilinçli hareket etmek söz konusu olur. Bazı kişilerde beden dili olarak korkunun ve heyecanın etkisiyle de ortaya çıkar. İşte bu durum baskının ve kişilik eksikliğinin beden diline yansımasıdır.

İlk tanıştığınız bir kişinin konuşmasının yanında beden dilini de kullanması dikkatinizi çeker. Konuşurken başka yere bakıyorsa ya da göz temasında bulunmuyorsa o kişiye güven duymayız. Ya da bir anda kişinin konuşması ya da beden dilinin verdiği etki ile kanımız ısınıverir ve o kişiye güven duyarız. Bu dil iletişimde temeli oluşturur. Konuşma dili ile beden diline yetişmek mümkün olmaz. Çünkü;beden dili daha hızlı işler.

Karşınızdaki İnsan Size Aslında Ne Diyor?

Beden dili; iletişim anında o kişinin nasıl bir ruh hali içerisinde olduğuna dair ipucu vermektedir. Öfke, kızgınlık ya da üzüntülü bir halde olan kişi el kol hareketleriyle bunu yansıtır. Ancak bazen içine kapanık ve sessiz oturuşu ve duruşu o kişinin kendi içindeki çözümsüzlüğünü anlatabilir. İletişimde beden dili oldukça etkilidir.

1 Yorum

  1. Dilara

    15 Ekim 2016 at 14:38

    Beden dili kullanımı gercekten cok onemlidir. Gunluk hayatta dikkat ederseniz farkında olmadan kullandıgımız beden dili iletisimimizde karsı tarafa cok fazla bilgi aktarmaktadır. Ornegin tokalasma da dahi karsı tarafa veya bize verilen pek cok bilgi mevcuttur. Bu sebepten dolayı beden dilini mumkun oldugunca iyi ogrenmeli ve dogru kullanmalıyız. Beden dili nedir

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir