Anne & Çocuk

Bebek Arabası Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

  | 

Anne adayları gebelikleri süresince bebekleri için en kaliteli, en kullanışlı eşyaları seçmeye özen gösterirler. Bunlar arasında beşiklerden ana kucaklarına, battaniyelerden banyo havlularına hatta şampuanlardan kıyafetlerine kadar her ayrıntı için bile saatlerce alışveriş yapabilmektedirler. Bebek arabaları da anneleri ve bebeklerine özgürlük sağlayan bir araç olmaktadır. Pratik geziler, bebeğin daha konforlu olarak her yere taşınması için önemli olan bebek arabaları seçimleri oldukça zor olmakta, çünkü çok farklı modeller ve renkler bir arada sunulmaktadır. Bu alanda Bebek arabası alırken nelere dikkat etmeli şeklinde soruların doğru alışverişe yönlendirmesi için bilinçli cevaplar verilmelidir.
Bebek Arabasında Kullanım Kolaylığı ve Konforu
İlk dikkat edilmesi gereken kısım kesinlikle TSE belgesi olmalıdır. Çünkü bebek arabalarının uzun süreli kullanımları ve güvenli olması için kalite özelliğine dikkat edilmelidir. İkinci olarak dikkat edilmesi gereken başlık ise bebek arabalarının kullanım kolaylığı olmaktadır. Kolaylıkla açılıp- kapanması çok önemli olmakta özellikle tek elinizde katlayabileceğiniz pratikliğe sahip olması zor zamanlarınızda kolaylık sağlayacaktır. Çift yönlü olmasına da dikkat edilmeli ve daha da önemlisi katlandığında az yer kaplaması da kullanımlarınızda zorluk çıkarmayacaktır. Tekerlerine dikkat etmeli ve 360 derece dönebilen özelliklerde olması ile her alanda mükemmel bir şekilde arabanızı kullanabilirsiniz.
Kullanım kolaylığının yanında bebeğin konforu da çok önemlidir. Sırt dayanıklılığı, oturma şiltesinin kalınlığı, tentesinin farklı mevsimlere göre kullanılabilir olması hatta tamamen kapanabilir özelliklerde olmasına da dikkat edilmelidir. Bebek arabası alırken nelere dikkat etmeli diye düşündüğünde önerilen özellikler arasında oturak kısmının tam olarak yatabilmesi ve tente kısmının bebeğinizi tam olarak kontrol edebilmek adına şeffaf olması da önerilen pratik tavsiyeler arasında yer alır.
Yaşam tarzınızda araba seçimlerinize önemli olmakta, uzundoğa yürüyüşlerinden hoşlanıyorsanız daha büyük tekerleklere sahip olan bir seçim yapmalısınız. Bunun yanında daha çok şehirlerde vakit geçiriyorsanız daha hafif ve köşelerden kenarlardan rahatlıkla geçebilecek manevra kabiliyeti yüksek arabalar tercih etmelisiniz. Katlanabilir olması, tek elle toplanması da bu seçimlerinizde dikkat etmeniz gereken başlıklar arasında yer alır. Hafif olan arabalar bazı durumlarda dayanıksız olabilmekte, bu nedenle arabaların güvenli olup olmadığına dikkat etmeniz gereklidir.
Bebek Arabası Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Başlıklar
*Arabalarda fren sistemi olmalı ve tekerlekler 360 derece dönebilmelidir.
*Özellikle yaygın servis ağının olması önemli olmakta ve garanti süresinin mutlaka öğrenilmesi gerekli olmaktadır.
*Emniyet mekanizması kontrol edilmelidir ve bebeğin bu mekanizmayı kolayca açamayacağından emin olunmalıdır.
*Çift taraflı kullanımlar kullanışlı olmakta ve sırt kısmının ayarlanabilir özelliklerde olmasına dikkat edilmelidir.
*Beş noktalı emniyet kemerine dikkat edilmeli ve bebeğinizin güvenliğini sağlayacak bu kemerin mutlaka takılı olması gerekli olmaktadır.
*Kolayca temizlenebilir olması da önemli olmakta ve her parçasının çıkarılarak yıkanabilir olması hijyen elde etmeniz açısından çok önemlidir. Bebek arabaları oldukça sık kirlenecektir. *Bu nedenle sağlıklı bir şekilde kullanabilmek için hijyen özelliklerine dikkat edilmelidir.
*Bebek arabası alırken nelere dikkat etmeli, konu başlığında altında tek elle açılabilir özelliklerde olmasının yanında katlarken rahat bir şekilde açabilmeniz de önemli olacaktır.
*Ayarlanabilir kol uzunluğuna dikkat edilmelidir.
Uzun süre kullanabilmek adına üç yaşa kadar kullanılabilecek arabalar tercih edilmelidir.
Bazı bebek arabalarının sırt kısmı tamamen yatmamakta, özellikle 0-6 ay için uygun olmayan bu arabalardan satın almak yerine tamamen yatabilen sırt kısmına sahip modeller tercih edilmelidir. Baston bebek arabaları kolay açılıp kapanmasının yanında sırt kısmı ayarlanamamaktadır. Bu nedenle bebeğiniz üç yaşını aştıktan sonra tercih edilebilir bir seçenek olarak karşınıza çıkmaktadır.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir