Hastalıklar

Baş Ağrısı Ve Tedavileri

  | 

Özellikle son yıllarda neredeyse her insanda sıkça görülen baş ağrılarının 2 farklı çeşidi vardır. İlk olanı, direkt olarak beynin içerisinde yer alan hassas yapıların fazla kullanımından dolayı yaşanan bir baş ağrısı durumudur. Bu gibi ağrılar, ‘birincil baş ağrısı’ şeklinde tanımlanmaktadır. Ayrıca duruş bozukluklarına, alkol kullanımına, strese, boyun ağrılarına ve yeteri kadar beslenmemeye bağlı olarak rastlanan genel bir baş ağrısı grubuna dahildir. Diğer çeşit olarak belirtilen baş ağrısı ise, ikincil baş ağrısı olarak tanımlanır. İkincil baş ağrılarının sebebi, vücudun bir başka noktasında yaşanan ve rahatsız eden sorunlardır. Her iki baş ağrısı grubunda da tek ve popüler soru şu şekilde belirtilir; baş ağrısına ne iyi gelir?
İkincil baş ağrıları damar sorunları, akut sinüzit, karbon monoksit zehirlenmesi, beyin tümörü, beyin anevrizması, beyinde oluşan kan pıhtılaşması, beyin damarlarının yapısında yaşanan bozukluklar, orta kulak iltihabı ve glokomun da yer aldığı diğer sağlık probleminin belirtileri olarak meydana gelebilir. Liste olarak hazırlanan yazı kapsamında baş ağrılarına iyi gelen yollar, birincil baş ağrılarına iyi gelebilir. Ancak ikincil çeşit baş ağrıları için ilk olarak sebebinin ne olduğu tam anlamıyla belirlenmesi gerekir. Bunun için de uzman bir hekime başvurmak gerekir.
Baş Ağrıları İçin Yapılacak ve Uygulanacak Yöntemler
Günümüz dünyasında baş ağrılarına çözüm olarak sunulan ve üretilen çok sayıda ilaç vardır. Ayrıca bu ilaçların pek çoğu çekilen ağrının kısa zaman içinde geçmesi için yardımcı olabiliyor. Yani baş ağrısına ne iyi gelir sorusu sorulduğu zaman akıllara hemen ilaçlar gelebilir. Fakat ilaç kullanımıyla alakalı dikkat etmeniz gereken çok önemli hususlar vardır. Bunlardan biri de kullanılan ilacın herhangi bir yan etkisinin olup olmadığıdır. Her baş ağrısı çektiğinizde bir uzmana başvurmadan ağrı kesici içiyorsanız eğer, bu alışkanlığınız uzun süreçte sizlere yarardan çok daha fazla zarar verecektir. Peki, doğal yollarla ya da besinlerle baş ağrısından kurtulmak mümkün mü? Pek tabi mümkündür. Bu konuda sunulan ve tavsiye edilen çok sayıda yöntem vardır.
Lavanta Yağı: Bu ürün, hafif ve orta dereceli olan baş ağrılarına karşı tavsiye edilen doğal yağlar arasında bulunmaktadır. Lavanta yağını baş ağrılarınızı hafifletebilmek için 2 ayrı şekilde tercih edebilirsiniz. İlk olarak yarım tencere kaynatılmış suyun içine 4-5 damla kadar lavanta yağı damlatarak buharını solumaktır. İkinci yol ise, lavanta yağını 1/3 kadar oranda badem yağıyla karıştırıp daha sonra da şakak bölgesine masaj olarak uygulamaktır. Ancak kesinlikle lavanta yağını ağız yoluyla kullanmamalısınız. Bu konuya çok büyük özen göstermeniz tavsiye edilmektedir.
Nane Yağı: Bu yağ özellikle baş ve boyun bölgesinde bulunan kasların fazla kullanımında ya da sertleşmesine ilişkili olarak rastlanan ‘tansiyon ağrıları’ için tercih edilebilir. Kan akışını kolaylaştıran ve kan dolaşımını hızlandıran nane yağı ile şakak, boyun ve alın bölgelerinize masaj uygulayabilirsiniz. Üstelik sinüzit sebebiyle tıkanmış olan burnunuzu açmak için de 3-4 damla nane yağını damlattığınız kaynatılmış suyun buharını burun yoluyla içinize çekebilirsiniz.
Zencefil Çayı: Zencefil de baş ağrısına ne iyi gelir sorusuna verilecek en etkili yanıtlardan biridir. Zencefilin içerisinde yer alan bazı bileşenler, vücutta bulunan ağrı sinyallerini tetikleyen enzimlerin üretilmesini daha çok baskılayıp yaşanan ağrının şiddetli bir hal almasını engellemektedir. Bu doğrultuda yapılan bazı araştırmalar, zencefil çayının migren ağrılarına da iyi geldiğini göstermektedir. Ayrıca migren ağrılarını hafifletmesinin yanı sıra ağrı şiddetini azaltmak için tercih edilebilir bir durum ortaya sermiştir. Zencefil çayı hazırlayabilmek için 3-4 tane ince dilimlenmiş zencefili 15-20 dakika kadar kaynatmanız yeterlidir. Yani 1 büyük bardakta çay için bu ölçü uygundur.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir