Bebek Bakımı

Banyonun Bebeğin Gelişimine Etkisi!

  | 

Bebeğin; düzenli olarak banyosunun yaptırılması önemli bir uygulamadır. Bebek banyo yaptırılırken ebeveynle temas halinde olduğu için oldukça önemli bir gelişim sağlamasına etken olmaktadır. Bu sayede bebek; daha sağlıklı olarak gelişim sürecini tamamlayabilmektedir. Temas ile ebeveynle iletişim sağlar.

Bebeklerde koku ve dokunma yaşayan banyonun; sosyal, fizyolojik ve duygusal olarak gelişmesini sağlaması açısından oldukça önemlidir. Banyo yaparken uygulanan masaj ve dokunma bebeğin beyin fonksiyonları üzerinde de oldukça etkili olabilecek gelişmeler sağlıyor. Bu durum bebeğin duyularının açılmasını ve her şekilde algılamasının gelişimini sağlıyor.

Banyo sırasında köpüklerin oluşturduğu baloncuklarla oynaması göz ve ellerin koordinasyonun gelişiminde fayda sağlıyor. Bu sayede bebek; cisimleri tanımaya ve onları algılamaya başlıyor. Bebeği banyo yaparken; onunla konuşmak bebeğin dilinin gelişmesine ve konuşmasının da daha çabuk olmasına etken olmaktadır. Ebeveynlerin sohbet ettiği bebekler daha çabuk konuşma eğilimi göstermektedirler.

Banyo sırasında bebekle temas etmek ebeveynlerinde sakinleşmesine stresten uzaklaşmasına ve kortizolun azalmasına etken olmaktadır. Bebeklerin ebeveynle banyo yapanların yapmayanlara nazaran daha hızlı göz teması sağladıkları, daha belirgin yüz ifadelerinde bulunduğu ve daha hızlı gelişmeler gösterdiği gözlemlenen bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor. Banyoda ilginin yoğunluğu ve temasın daha fazla olduğu bebeklerde direkt etki yaratarak daha erken gelişmeler sağladığı görülmektedir.

Banyo yaparken kullanılan kokulu ürünler; bebeklerde koku duyusunu uyararak daha fazla sakinleştirme açısından oldukça önemli etkiler sağlamaktadır. Bu sayede bebek uyku sorunundan uzaklaşma ve daha çabuk uykuya dalabilmektedir.

Türkiye’de bebekle banyo yapma oldukça düşük oranlarda uygulanıyor. Bu da bebekle temas edilme oranını düşüren bir durum ortaya çıkarmaktadır. Bebeğin gelişimine katkı sağlayan banyo yaptırma; bebekle ebeveyn arasında bir bağ için gerekli olan bir temas şeklidir.

 

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir