Şifalı Bitkiler

Balık Yağı Nedir, Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

  | 

Sağlıklı beslenmek, yaşam kalitenizin yükselmesi açısından çok önemlidir. Bu nedenle uzmanlar haftada en az iki ya da üç kez balık tüketilmesini önerir. Vücudumuz için önemli olduğu kadar cildimiz içinde oldukça mükemmel etkilere sahip olan balık, balık yağı olarak da kullanılabilir. Genel olarak bakıldığında balık yağı, asitler ve mineraller bakımından vücut için tüm gerek maddeleri bir arada toplamaktadır. Omega 3 yağ asidi zengin içeriği ile çok önemli besin takviyesidir. Bunların yanında balık yağının cilde faydaları arasında çok mükemmel etkiler bulunmaktadır.

Balık Yağı Nedir, Balık Yağı Çeşitleri, Balık Yağı Hapının Faydaları Nelerdir?

Balık Yağı ve Faydaları

Anne karnında itibaren başladığımız hayat yolculuğun ihtiyaç duyulan omega 3 yağ asidinin düzenli olarak alınması sağlık anlamında tüm vücuda önemli katkılar sunacaktır. Soğuk su balıklarında omega 3 yağ asidi çok daha fazladır. Balık yağı da genel olarak bu yağlı balıklardan elde edilir. Bunlar arasında levrek, lüfer, uskumru, kılıçbalığı, tuna balığı, ton balığı, sardalye, alabalık, kefal, mersin balığı ve somon balığı da bulunur. Bu balık türlerinden vücudun ihtiyacı olan desteği alabilmek için hafta iki ya da üç kere haşlanarak tüketilmesi yeterli olabilir. Ya da balık yağı kapsülleri kullanarak ta aynı etki elde edilebilir. Cilt içinde de bu kullanımlar oldukça başarılı sonuçlar verecektir.

Balık Yağı Çeşitleri

Balığın em gövdesinden hem de karaciğerinden elde edilen farklı özelliklerde balık yağı bulunur. Her ikisi de omega 3 bakımından oldukça zengindir. Balığın karaciğerinden elde edilen balık yağı D ve A vitaminleri açısından daha kaliteli olmaktadır. Hamilelerin balığın gövdesinden elde edilen yağı kullanması önerilir. Bunların her ikisi de balık yağının cilde faydaları üzerinde etkili olacaktır.

Balık Yağının Cilde Faydaları

Cildin parlak ve pürüzsüz olmasını sağlayan balık yağı, ayrıca ergenlik döneminden oluşması muhtemel sivilce sorunlarını da azaltacaktır. Cildin sürekli nemli kalmasını sağlar ve bu sayede cilt üzerinde oluşacak kuruluklardan kaynaklanan tahrişlerinde önüne geçmiş olur. Balık yağının düzenli kullanılması gereklidir. Bu sayede cilt üzerinde daha genç bir görünüm elde edilebilir ve canlılık sağlanır. Omega 3 asidinin koruyucu etkileri de bulunmaktadır. Bunlar arasında mantar, egzama, döküntü, cilt kanseri, çatlaklar leke, sedef, kaşıntı, selülit gibi bir dizi cilt problemi de bulunmaktadır. Ayrıca alerjik cilt hastalıklarına karşı da oldukça etkili koruma sağlayacaktır.Balık Yağı ve Faydaları

Etkileri arasında içerdiği serbest radikaller sayesinde yaşlanma etkilerini geciktirerek daha genç bir cilt oluşturmakta bulunur. Bunun temelinde hücre yenilenmesini desteklemesi bulunmaktadır. Bu sayede cildin çok daha güzel görünmesi sağlanır. Bunların yanında balık yağının cilde faydaları arasında leke ve çilleri de engellemekte ve cilt renginin mat ve soluk olmasını da önlemektedir. Güneşin zararlı etkileri bilinir. Bunun için koruyucu kremler kullanılır. Ancak düzenli balık yağı tüketimi ile güneş yanığı etkilerinin önlenmesinde de etkili olacaktır. Nasır oluşumları ve cilt üzerinde oluşan iltihaplarında giderilmesinde güçlü bir destekçi de olmaktadır.

Doğru dozajlarda her cilt tipine uygun olmakta ve cilt üzerindeki etkilerinin yanında saçlar içinde önemli etkiler içermektedir. Hacimli ve parlak saçlar için saç köklerini de beslemekte ve saç dökülmelerinin yavaşlamasını sağlamaktadır. Ayrıca saçların çok daha hızlı uzamasına da destek olacaktır.

Balık Yağı Hapı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Cildi güzelleştirmekten kemik yoğunluğunu güçlendirmeye, vücuttaki enflamasyonu azaltmadan beyin gücünü arttırmaya kadar birçok faydası bulunan balık yağı hapı, kendisi küçük fakat etkisi çok büyük olan bir mucizedir. Peki, nedir balık yağı hapının bu faydaları? Maddeler halinde sıralayalım;

Balık Yağı Hapının Faydaları

  • Hava kirliliğinin sebep olduğu kalp üzerindeki olumsuz etkileri azaltan balık yağı, Amerika’da yapılan bir araştırmayla bu özelliğini kanıtladı. Günde 2 saat kadar kirli havaya bırakılan 4 kişiden, 4 haftalık bir süre için 3 gr balık yağı kullanması istendi. Araştırma sonucu ise, balık yağı kullanan kişilerin plasebo kullananlara göre kirlilikten daha az etkilendiği ortaya çıktı. Balık yağında bulunan omega-3 yağ asitleri, pis havanın kalp ve yağ dokusu üstündeki negatif etkilerine karşı koruma sağlar.
  • Omega-3 kireçlenmeye karşı da etkilidir. Balık yağı kireçlenme belirtilerini azaltmaktadır. Fareler üzerinde yapılan bir deneyle, omega-3 ile beslenen farelerde ki kireçlenme oranı diğerlerine göre %50′ lik bir azalma göstermiştir. Eklem ağrılarınız varsa, balık yağı hapı kullanarak daha hızlı tedavi sağlamış olursunuz.
  • Kandaki omega-3 seviyesini arttırmak, omega-3 içeren balık yağı hapıyla mümkün. Haftada 2 kez somon balığı yerseniz, kandaki omega-3 seviyesini arttırabilirsiniz.
  • Egzersiz yapıyorsanız, bununla birlikte kullanacağınız balık yağı ile daha fazla yağ yakabilirsiniz. Yapılan bir araştırmada, metabolik sendromlu olan ve kalp hastalığı riski yüksek olan kilolu kişilere 12 haftalık süreyle her gün balık yağı verildi. Haftanın 3 günüde egzersiz yapan kişilerin, araştırma sonunda bel çevresindeki yağlarda azalma diğerlerine göre daha fazla oldu. Hem egzersizin hem de omega-3′ ün yağ yakmaya yardımcı olmaları sebebiyle, balık yağı kilo vermenize yardımcı olan bir besin olmuştur.
  • Balık yağı hapı kullanarak, hafıza ve zekanızı da güçlendirmeniz mümkün. Balık yağı kullanan bireylerin  diğer bireylere göre beyindeki serebral korteks ve hipokampus bölgeleri daha çok gelişmektedir. Bunun sonucu olarak da, hafıza ve zeka yönlerinden daha başarılı olurlar.
  • Kas kaybı yaşayabilen ve kemoterapi gören kanser hastalarının kas kaybnıı engellemeye yardımcı olmak için balık yağı kullanılabilir. Balık yağı kullanan kişi uykuda olsa bile, metabolik olarak aktif olan kasları korunur.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir