Anne & Çocuk

Bakıcı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

  | 

“Çocuğumu emanet edeceğim kişi kim olmalı?” İşte çalışan anneler için hayati önem taşıyan bu sorunu Meraklikadin.com yanıtlıyor.


Bakıcı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Son yıllarda özellikle büyük kentlerde çalışan annelerin sayısı giderek artıyor. Özellikle çalışan anne için çocuk bakımında bakıcının önemli bir rolü var. Anne babalar uygun bakıcı seçimi konusunda kararsızlıklar yaşayabiliyor. Nitelikli bir çocuk bakımı için çok sayıda bilgi ve beceri gereklidir. İyi bir bakım verici çocuğa karşı içtenlik ve sevgi göstermeli, çocuğun sözlü ve bedensel tepkilerini takip edebilmeli, anlayabilmeli ve doğru karşılıklar verebilmelidir.

Onunla beraber olmaktan keyif aldığını çocuğa yansıtabilmelidir. Bebeğin bireysel özelliklerinin, güçlü ve zayıf yanlarının farkında olmalı, mevcut riskler açısından koruyucu olurken aynı zamanda onun gelişimini de destekleyici yönde davranabilmelidir. Çocuğun uyku, yemek ve oyun gibi günlük temel aktivitelerine özen göstermelidir.

Bakıcıda Mutlaka Olması Gereken Özellikler

• Bakıcının çocuk bakımı ve gelişimi konusunda eğitim ve deneyimi olmalı.
• Çocuk bakımına engel oluşturacak düzeyde ruhsal ve/veya bedensel bir hastalığı olmamalı.
• Yakın, sosyal, sıcak ilişki kurabiliyor olmalı.
• Çocuğun hem sözel hem bedensel tepkilerini anlamalı, uygun yanıtlar verebilmeli.• Sorumluluk sahibi olmalı, çocuğun uyku, yemek ve oyun saatlerine özen göstermeli.
• Anne ve babayla uzlaşmacı bir tavır içerisinde olabilmeli. Öncesinde belirlenen ortak tutumları gün içerisinde çocukla beraberken de sürdürebilmeli. Sonrasında mutlaka anne babaya günlük aktiviteleri hakkında bilgi vermeli.
• Uzun süreli bakım verebilmeli. Sık bakıcı değişkliği çocuğun ruhsal ve bilişsel gelişimini olumsuz yönde etkiler.

Bakıcının Yabancı Olması Çocuğun Gelişimini Nasıl Etkiler?

Bahsedilen olmazsa olmaz niteliklere sahip olduğu sürece bakıcının sadece yabancı uyruklu olması, çocuğun gelişimine olumsuz herhangi bir etkisi olmaz. Ancak bakıcının, ailenin ana dilini biliyor, anlaşılır ve net konuşabiliyor olması çocuğun dil-bilişsel gelişimi açısından önemli. Çocuk konuşmayı en iyi bakım vereninden öğrenir. Dil gelişimi çocuğun zihinsel gelişimi ile paralellik gösterir. Çocukla anlaşılır şekilde konuşmak hem dil gelişimi hem de zihinsel gelişimi açısından çok önemli.

Bakıcının Yaşı Önemli Midir?

Özellikle 2-4 yaş, çocukların en hareketli olduğu dönemlerdir. Bu dönemdeki çocuklar daha çok hareketli oyunlardan hoşlanır ve bakım verenlerinden de benzerlerini talep ederler. Bakıcının çocuğun bu tarz oyunlarına aynı coşkuyla ve zevkle eşlik etmesi önemli. Özellikle bu dönemdeki çocuklar için tercihen genç ve enerjik bakıcılar önerilebilir

Çocuk Bakıcıya Alışıp, Anneye Yabancılaşır Mı?

Anne çocukla düzenli ve kaliteli zaman geçirdiği sürece sözü edilen türde bir yabancılaşma gerçekleşmez. Aksine çocuğun bakıcısıyla annesininkine benzer bir yakınlık kurup güvenli bağlanma gerçekleştirmesi, anne çocukla doyurucu zaman geçiridiği sürece çocuğun ruhsal ve bilişsel gelişimini olumlu yönden destekleyecektir.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir