Beslenme

Badem Kaç Kaloridir?

  | 

Badem Kaç Kaloridir?

Gülgiller ailesinin, meyvesi yenilebilen küçük ağaç türü, Bu yazımızda sizlere Badem bahsedeceğiz.. Bahsedildiği üzere badem bu ağaç cinsinin meyvesidir. Derimsi bir örtü ile kaplı olan ve içerisinde yenilebilir çekirdek kısmı bulunan, kuruyemiş sınıfına dahil bir ürün olarak da bilinmektedir.

Bademin İçeriği

Bademin içeriğinde E, C, B ve A vitamini ye almaktadır. Ayrıca karbonhidrat, lif, kalsiyum, potasyum, çinko, doymamış yağ, fosfor ve demir gibi minerallere de sahiptir. İnsan vücudunun günlük manganez ihtiyacının, yüzde 45’ini yarım çay bardağı badem karşılamaktadır. Ayrıca bu yarım çay bardağı badem, vücudun bakır ihtiyacının yüzde 20’sinide karşılamaktadır.

Bademin Faydaları

Bademin faydaları arasında en belirgin olanı, koroner kalp hastalıkları riskini azaltmasıdır. Kötü huylu kolesterolü düşürücü bir etkiye sahiptir. İyi bir antioksidan olan badem, bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. İçeriğinde yer alan yağlar tok tutmakta ve bu neden ile kilo verme işlemini kolaylaştırmaktadır. İnsan beyninin gelişim ve sağlığı için ihtiyaç duyulmakta olan birçok bileşen ve elemente sahiptir. Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azalttığı bilinmektedir. İçerisinde bulunan fosfor, diş ve kemiklerin dayanıklılığını arttırmakta ve osteoporoz olarak bilinen yaşa bağlı sorunların başlamasını önlemektedir. Cilt sağlığı yönünden bademin faydaları bilinen bir gerçektir.

Badem Kaç Kaloridir?

Fosfor, demir, kalsiyum ile E ve B vitaminleri açısından zengin bir içeriğe sahip olan yaklaşık 25 gr.lık bir porsiyon badem 142,5 kaloridir.

 

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir