Cilt Bakımı

Bacaklarda Kıl Dönmesi Sorunlarına Karşı Etkili Çözüm

  | 

Pürüzsüz ve güzel bacaklar kadınlar için çok önemlidir. Genelde etek kullanan veya yaz aylarında açıkta kalan bacakların kıllardan temizlenmesi kadınlar için önemli bir konudur. Farklı yöntemler denenmesine rağmen bacaklarda kıl dönmesi sık yaşanabilen ve tekrar edebilen bir sorundur. Kökünden alınan tüylerin gözenek yolundan saparak tekrar aşağı doğru yönlenmesi sonucu kıl dönmesi durumu yaşanır. Bitkisel yöntemler kullanılarak bu sorun çok kolay bir şekilde tedavi edilebilir. Her kadın tüylerden arınmış ve temiz bacaklara sahip olmak ister. Ponza taşının iyileştirici etkisi
Özellikle topuk bakımı için kullanılan ponza taşı hafif hareketlerle kıl dönmesi yaşanan bölgeye sürtülerek bölgenin onarılması sağlanır. Ponza taşı uygulaması sonrasında tahrişler oluşmaması için elma sirkesi ve suyu karıştırarak bölgeye tampon yapabilirsiniz. Banyoda kullanılan kabak lifi selülitlerin tedavisinde etkili olduğu kadar bacaklarda kıl dönmesi yaşandığı zaman da etkilidir. Kabak lifi ile banyo esnasında bacakları ovalamak kıl dönmesinin yaşanmasını engelleyecektir. Özellikle ağda ve lazer epilasyon kıl dönmesi oluşumlarını artırıcı etki göstermektedir. Bu tür problemleri yaşayanları belli bir süre bacak temizliklerini bayanlar için özel olarak üretilen jiletler ile yapmaları gerekmektedir. Bacak tıraşı için özel jiletler olduğu gibi nemlendiricili köpükler de bulunmaktadır. Kıl dönmesi sorunu halledildikten sonra yeniden lazer epilasyon işlemlerine başlayabilir ve ömür boyu pürüzsüz bacaklara sahip olabilirsiniz.
Kıl dönmesini önlemek için neler yapılabilir?
Bacaklardaki kıl dönmesi sorunundan kurtulmak isteyenler bacak temizliğinin ardından bölgeyi hakiki zeytinyağı ile nemlendirmelidir. Deri yumuşarken, sert ve pütürlü bir görünüm veren bölgelerde pürüzsüz görünüme kavuşacaktır. Aşağıdaki tarifi haftada bir gün bölgeye kese yapılarak uygulanması kıl dönmesi sorununun tekrarlanmamasını sağlayacaktır.
*1 yumurta akı
*1 ölçü bebek pudrası
*1 limonun suyu
*1 bardak toz şeker
Kıl dönmesi olan bölgeyi zorlayıcı hareketlerle sıkmak bölgede yara oluşumu yaratabileceği gibi tedavisi mümkün olmayan cilt görüntülerine sebebiyet verecektir. Bronz bir ten kıl dönmesi sorunlarının etkisini azaltacaktır. Tuzlu su ile ovulacak bacak bölgesi deniz etkisi yaratılarak suni bir bakım yapılmasına katkı sağlar. Bacakların gün aşırı nemlendirilmesi ve hiç kuru kalmaması gereklidir. Bir başka tarifi ise şu şekilde uygulayabilirsiniz.
*1 yemek kaşığı limon yağı
*1 tatlı kaşığı kekik yağı
*1 tatlı kaşığı tarçın
*1 kahve fincanı kaya tuzu veya deniz tuzu
*1 yemek kaşığı limon suyu
Bu karışım iyice harmanlanarak sorunlu bacak bölgesine bir kese yardımıyla sürülmelidir. Ilık su ile temizlenen bölge tekrar sade limon suyu ile silinmeli ve ardından nemlendirilmelidir. Bu uygulamanın bir hafta boyunca kesintisiz devam etmesi gereklidir.
Bacakları gül yağı ve buğday yağı ile ovmak, cildi vücut peelingleri ile temizlemek ve papaya maskesi uygulamak doğal yöntemlerle sıkıntıların ortadan kalmasını sağlar. Yumuşamış papayanın çekirdeklerini çıkararak ezin. 1 limonun suyunda eritilmiş 500 mg’lık aspirini karılıma ekleyin. Bacaklara sürülen karışımı 10 dakika boyunca tutun ve ılık su ile temizleyin. Deride soyulma etkisi yapacak olan bu maske hazır peelinglerin evde yapılmış tarifidir.
Bacaklarda kıl dönmesi tedavi edilmediği sürece iltihaplanarak ağrılı ve hatta ateşli enfeksiyonlara kadar gidebilir. Vücut sağlığı ve bakımı her zaman hassasiyetle üzerinde durulması gereken bir konudur. Bakımlar esnasında istenmeyen sıkıntılar yaşansa da temiz ve sağlıklı bir cilt özellikle kadınların kendilerini iyi hissetmelerini de sağlar. Günümüzde bakım çalışan ve özgüveni yüksek kadınlar için her şey demektir. Sağlıklı ve güzel görünmenin yolu evde uygulanabilecek basit yöntemlerle son derece etkili sonuçlar alınmasını sağlar.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir