Sağlık

Ayak Mantarı Nasıl Geçer

  | 

Bayanların son dönemlerde en çok karşılaştıkları rahatsızlıklar arasında yer alan ayak mantarı, önlem alınmadığı takdirde ilerlemekte ve daha farklı, büyük ayak hastalıklarına neden olmaktadır. Özellikle ayak derisinin çatlamasına neden olan ayak mantarı, yürümenizi zorlaştıracak ve ayaklarınızı yere basamamanızı sağlayacak. Ayak mantarı için kendiniz bir kaç önlem alabilirsiniz ama ne yaparsanız yapın ayak mantarı kendiliğinden geçecek bir rahatsız değildir ve tedavi edilmesi gerekmektedir.

Ayak mantarından nasıl kurtulacağınız yönünde öneriler arıyorsanız işte en çok dikkat etmeniz gereken noktalardan birkaç tanesi;

Ayakkabı Değiştirmek : Ayak mantarının oluşmasında en büyük etken ayakkabı seçimidir. Ayakkabıların tasarımlarında ayakların rahat olmamasını ve hava almamasını sağlayacak etkenler oluştuğu durumda ayak mantarı hızlı bir şekilde üreyecektir. Ayakların aşırı terlemesi ayak mantarının oluşmasında en büyük etken olur iken ayaklarınızın rahat olmasını sağlayacak ve hava alacak ayakkabılar tercih etmelisiniz.

Bağışıklık Sistemi : Vücudunuzun bağışıklık sisteminin güçlü olması ayak mantarının oluşmasına nedendir. Vücut direnci sağlam olmadığı zaman dışarıdan gelecek tüm etkenlere açık olur iken mantarlar ile savaşamaz ve ayak mantarı oluşmasını sağlar. Vücut direncini yükseltmek ve bağışıklık sisteminizin daha güçlü olması için öncelikle sağlıklı ve dengeli beslenmelisiniz.

Egzersiz Yapmak : Ayak bölgesi, vücuttaki kan akışının en son ulaştığı bölgelerdir. Bu yüzden sürekli olarak egzersiz yapmanız gerekmektedir. Ayak mantarının oluşmasının en büyük nedenlerinden biri de kan dolaşımının azlığıdır.

Doktor Tavsiyelerini Uygulayın : Ayak mantarının geçmesi için muhakkak doktorunuza başvurun ve doktorunuzun vereceği ilaçları eksiksiz bir şekilde uygulayın.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir