Anne & Çocuk

Avokado Yağı İle Gelen Sağlık

  | 

Enerji değeri yüksek bir meyve olan avokado yağ ve protein açısından da oldukça zengindir. Ayrıca bol miktarda A ve E vitamininin yanında B grubu vitaminleri ve potasyum gibi mineralleri içinde barındıran zengin bir besindir. Meraklikadin.com sizler için avokado yağının faydalarını yazdı.


Avokado kabuğu yeşil, yenen kısımları beyaz, iri çekirdekli bir meyvedir. Lezzetini anlamak için olgunlaşmasını beklemek gerekmektedir. Bunun için hemen tüketmek üzere satın alıyorsanız, yumuşak olanı seçmeniz gerekir. Seçerken aynı zamanda derisinin parlak ve kaygan olmasına, salladığınızda çekirdeğin sesinin gelmesine dikkat ediniz. Birkaç gün sonra tüketecekseniz, sert olanı tercih etmeniz daha iyi olacaktır.

Güzellik kremleri, güneş koruyucu kremler, şampuan yapımında avokado yağından yararlanılmaktadır. Avokado, deriyi kurumaktan korur. Özellikle, duyarlı, kuru, yıpranmış, yaşlanmış deriyi iyileştirir ve güçlendirici etkisi vardır. Bol miktarda içerdiği A vitamini, hücrelerin yenilenmesini destekler. Üst deride kepeklenmeyi, nasırlaşmayı önlemeye faydalıdır. Dolayısıyla saç bakımında da oldukça önemli bir rol üstlenir.

Vücut dokularının ve cildin yenilenmesine yardımcı olur. Son zamanlarda cilt bakım ürünlerinde avokado özlü ürünlerin çok popüler hale gelmeye başlamıştır. Bunun nedeni, avokado içinde doğal olarak bulunan E vitamininin cilde yararlarıdır. Bu yararlar arasında, cildi yaşlanmaya karşı güneş ışınlarından, dumandan ve kirli havadan doğal olarak koruma da bulunmaktadır. Avokado inanılmaz bir şekilde çok güçlü nemlendirici olarak nitelendirilebilir. Ciltteki su akışkanlığını artırır, onu nemli tutarak sağlık kazandırır. Aynı zamanda E vitamini, avokado içinde doğal olarak bulunduğu için, diğer formlarından çok daha fazla yarar sağlamaktadır.

  • Yaraların iyileşmesine etkisi vardır ve katkıda bulunur.
  • İyi bir hücre koruyucu ve antioksidandır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Kansere karşı koruyucu olarak faydalıdır.
  • Avokado, kabızlığa karşı etkilidir.
  • Avokado, içerdiği doymamış yağ asitleri kanda kolesterolün yükselmesini önler dolayısıyla kalp ve damar hastalıkları için en iyi doğal ilaçtır.

Avokado, vücutta toksit maddeleri etkisiz hale getirerek, yaşlılığa yol açan zararlı maddeleri yok eder. Dolayısıyla yaşlanma sürecini yavaşlatarak hastalıkları önlemede önemli rol oynar. Faydaları saymakla bitmeyen avokado, içeriğinde bulunan protein, mineral ve vitaminler küçük çocukların ve hamile bayanların dengeli ve sağlıklı beslenmelerinde çok gerekli olan maddelerdir. Avokado, vücudun karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasında düzenleyici olarak görev yapar.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir