Bitkiler

Aspir Yağı Nedir, Kullanım Alanları Nelerdir?

  | 

Son yıllarda sürekli adını  duyduğumuz aspir yağı, yaz aylarında çiçek açan ve sarı rengi sebebiyle yalancı safran olarak da bilinen aspir bitkisinin tohumlarından elde edilen bir yağdır. Zayıflatma özelliği nedeniyle tanınmış olsa da, aspir yağının aslında  birçok sağlık problemine karşı da büyük bir olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
Ayçiçek yağı ve zeytinyağın yanı sıra  yemeklerde dahi kullanılabilen aspir yağının faydalar saymakla bitmez. Güney Asya menşeili bu bitki, bizim ülkemizde de çoğu şehirde üretilmeye başlanmıştır. Genelde Eskişehir’de yetiştirilen aspir bitkisi, Burdur, Isparta, Konya ve Tekirdağ’da da üretilmeye başlanmıştır.
Omega 3 ve Omega 6 bakımından oldukça zengin olan aspir yağının içeriğinde ayrıca, kalsiyum, fosfor, demir, lif ve B1, B2, B3, B12, C ve E vitaminleri de bulunmaktadır. İçeriğindeki linoleik asit de aspir yağının zayıflatma özelliğinin nedenidir.
Aspir yağı tamamen doğal bir yağ olup, anti-oksidan bir etkiye sahiptir ve sayısız sağlık problemine karşı güçlü bir etkiye sahiptir.
Aspir Yağı Nerede Bulunur?
Bir çok faydası ile bilinen aspir yağını kapsül olarak veya şişelenmiş olarak eczanelerde, aktarlarda veya doğal ürünler satan mağazalarda bulmak mümkündür. Fakat saf aspir yağı, diğer yağlara oranla çok pahalı olduğundan, diğer ürünler  yağlarla seyreltilmiş olarak satılır. Satın alırken, alacağımız ürünün saf aspir yağı olmasına dikkat etmeliyiz, aspir yağından elde edeceğiniz fayda daha çok olacaktır.
Aspir Yağının Yan Etkisi Var mıdır?
Tamamen doğal ve yüksek ısıya maruz bırakılmadan, soğuk sızma olarak üretilen aspir yağının bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Ancak alerjik bünyeli kişilerin yine de dikkatli kullanması önerilerimiz arasındadır. Aspir yağı  yemeklere eklenerek tüketilebilir.
Aspir Yağıyla Zayıflamak İçin
Aspir yağıyla zayıflamak ve kilo vermek istiyorsanız, aşağıdaki tarifleri deneyebilirsiniz. Fakat bir yemek kaşığı aspir yağında 120 kalori olduğunu kesinlikle unutmadan ve tüketirken aşırıya kaçmamaya özen gösterelim.
Aspir Yağıyla Bölgesel Yağlarınızdan Kurtulmak İçin
Göbek yağlarını eritmek, zayıflamak veya selülitlerinizden tamamen kurtulmak için de aspir yağını harici olarak da kullanabilmekteiz. Eğer kür uygulamak isterseniz, dört ay boyunca sabah, öğle ve akşam olmak üzere, günde üç kez sorunlu bölgelerinize aspir yağıyla masaj yapılması gerekmektedir.
Masaj süreleri 10 dakikayı geçmemeli ve masaj son derece titiz ve yumuşak hareketlerle, aşağıdan yukarı yönüne doğru yapılmalıdır. Eğer göbeğinize aspir yağıyla masaj yapmak isterseniz, dairesel hareketlerle ve yumuşak bir şekilde masaj yapmalısınız. Yağ yakımını hızlandırmak için masaj sonrası spor veya hızlı yürüyüşler yapmanız daha etkili bir sonuç daha iyi bir sonuç doğuracaktır.

Aspir Yağıyla Romatizma Ağrılarından Kurtulmak İçin
Aspir yağıyla, romatizma ağrılarınızı azaltmak yada yok etmek için, ağrıyan bölgelerinize günde 1-2 kez, 6-7 dakikalık masajlar yapmanız gerekmektedir.
Aspir Yağıyla Bronzlaşmak İçin
Aspir bitkisinin çiçekleri, renklendirme amacıyla kullanılmaktadır. Hatta doğuda aspir bitkisi safran gibi kullanılarak pilavlara renk vermesi sağlanır. Bu özelliği sayesinde aspir bitkisini sağlıklı ve doğal şekilde bronzlaşmak için de kullanabilirsiniz. Güneşe çıkmadan önce, aynı bronzlaştırıcı krem kullanır gibi tüm vücudunuza uygulayabilirsiniz.
Aspir Yağıyla Saçları Canlandırmak İçin
Eğer saç dökülmesi yaşıyorsanız, saçlarınız kurumuş veya matlaşmış ise aspir yağıyla saçlarınıza canlılık katamanız mümkündür.
Aspir yağıyla saç bakımı için, saçlarınızın uzunluğuna göre, yeterli miktarda aspir yağını saç köklerinize masaj yaparak uygulayın. Kalan kısımlarada aspir yağı uygulaması yapılmalı  ve başınıza bir havlu sararak en az kırk dakika saçınızda bekletin. Daha sonra saçınızı herzaman ki gibi  yıkayın. Haftada bir kez bu bakımı yaparak en az üç aysonunda olumlu sonuçları görebilirsiniz.
Aspir Yağıyla Kırışıklıklardan Kurtulmak İçin
Cilt için çok faydası olan aspir yağını kırışıklıklarınızı önlemek için de kullanabilirsiniz. Aspir yağını direkt olarak ince çizgilerin olduğu bölgelere uygulamak yerine, aşağıdaki tarifi uygularsanız, daha hızlı sonuçlar alabilirsiniz.
Öncelikle su ve aspir yağını bir kaba ekleyerek orta ateşte kaynatın. Daha sonra içerisine parafini ve balı ekleyin. Hazırladığınız karışımı cildinizde kırışıklık olan bölgelere masaj yaparak yedirin. Yaklaşık 15 dakika kadar karışımın yüzünüzde kurumasını bekleyin. Daha sonra ılık suyla yüzünüzü yıkayın. Bu maskeyi hava almayan cam bir kavanozda muhafaza ederek haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.
Aspir Yağını Yemeklerde Kullanmak İçin
Aspir yağını, aynı zeytinyağını kullandığınız gibi tüm yemeklerde ve salatalarda  kullanabilirsiniz. Normal de aspir yağını ısıtmamak gerektiği, ısıtıldığında besin değerinin düştüğü konusunda söylenti olsa da, aslında bu doğru bilinen bir bilgi değil. Aspir yağının içindeki yağ asitleri ısıtıldığında bozulmaz bu yüzden kızartma yaparken bile rahatlıkla kullanabilirsiniz.
Aspir yağı, zeytinyağıyla birlikte rafine edilmeden de kullanılabilen iki yağdan biridir ve bu sebepten  çok sağlıklıdır. Aynı zamanda çok lezzetli olup yemeklerde zeytin yağına alternatif kullanabilirsiniz.
Aspir Yağını Nasıl Saklamalı?
Aspir yağını eğer şişede satın aldıysanız, kapağını açtıktan sonra güneş görmeyen, serin bir yerde saklamalı ve en fazla 40 gün içinde tüketmelisiniz.

1 Yorum

  1. Ertan Bayraklı

    16 Aralık 2016 at 11:18

    Aspir yağı kapsül olarak da bulunuyor internette ve eczanelerde.
    Ben aşağıdaki sitede gördüm ama biraz pahalı gibi geldi. Daha uyguna olan kapsül markalar var mı tavsiye edebileceğiniz?
    http://www.vitaminler.com/urun/zade-vital-aspir-yagi-100-ml-6324

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir