Sağlık

Aşırı Adet Kanaması Nasıl Durdurulur?

  | 

Özellikle ağır adet döneminde daha yoğun ve uzun süren kanamalar olur. Bu durumla birlikte bulantı, kramp, asabiyet, baş dönmesi, zayıflama ve aşırı yorgunluk hissi gibi vakalar da görülebilir. Kiloya bağlı genetik kanama bozukluklarında bir takım ilaçlar (kan inceltici vb.) kullanılır, ancak bu tür ilaçlar sorunu daha fazla risk altına atabilir. Kan inceltici ya da doğum kontrol haplarının oluşturduğu yan etkiler, kanamanın daha yoğun olmasına sebebiyet verebilir. Aşırı adet kanaması, kişinin günlük yaşamını, duygusal durumunu ve sosyal hayatını da olumsuz yönde etkiler.

Aşırı Adet Kanaması Nasıl Durdurulur, Aşırı Adet Kanamasına Ne İyi Gelir?

Adet dönemini ağır geçiren kadınlar için tıbbi yardım alınması ve bu durumun nedenlerinin teşhis edilmesi önerilmektedir. Bunun yanı sıra, diyet yapmak veya bazı ev ilaçlarını kullanmak da ağır adet döneminde uygulanabilecek yöntemlerdir.

Aşırı Adet Kanamasına Ne İyi Gelir?

  • Soğuk Kompres: Kan damarlarını daraltan soğuk kompres, kan akışının hafiflemesine ve özellikle kasık bölgesindeki ağrıların azaltılmasına katkı sağlar.
  • Pekmez: Ağır adet döneminde görülen şiddetli kanamaları kontrol etmek adına pekmez kullanılabilir. Demir bakımından zengin olan pekmez, kaybedilen kan seviyesini düzenler ve kırmızı kan hücresi üretimine yardımcı olur.
  • Elma Sirkesi: Ağır adet kanaması için kullanılabilecek bir başka etkili çözüm yolu elma sirkesidir. Toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olan elma sirkesi, vücudu arındırır ve hormonal dengenin düzenlenmesini sağlar. 2 çay kaşığı saf elma sirkesini 1 bardak su ile karıştırın. Bu karışımı, adet dönemi sırasında günde 3 defa içebilirsiniz.
  • Kırmızı Ahududu: Rahim kaslarını güçlendiren kırmızı ahududu, ayrıca karın ağrısının hafifletilmesini de sağlar. 1 yemek kaşığı kırmızı ahududu yaprağını (kurutulmuş) 1 fincan sıcak suyla karıştırın. Karışımın üstünü kapatarak 10 dakika beklettikten sonra tüketebilirsiniz (günde 3 kere).
  • Kırmızıbiber: Vücuttaki kan akışının düzene girmesi için kırmızıbiber kullanılabilir. Ağır kanama belirtilerini azaltan kırmızıbiber, vücudun hormonal dengesini de düzene sokar. Yarım çay kaşığı kırmızıbiber tozunu 1 bardak sıcak suyla karıştırın ve içine bir miktar bal ekleyin. Adet dönemi sırasında, 3 gün içerisinde 2 defa tüketebilirsiniz.
  • Kişniş tohumu: Aşırı adet kanamasını durdurmak için en etkili bitkisel çözümlerden biri de kişniş tohumudur. 2 bardak su içerisine 1 tatlı kaşığı kişniş tohumu karıştırın ve karışımın yarısı buharlaşana kadar kaynatın. Tatlandırmak için biraz bal ekleyebilirsiniz. Adet sırasında günde 3 kez içebilirsiniz (sıcak şekilde).
  • Yeşil Yapraklı Sebzeler: İçeriğinde demir bulunan sebzeler, demir eksikliğinden kaynaklanan kansızlık sorununu önleyebilir. Bu, adet döneminde aşırı kan kaybeden kadınlar için etkili bir mineraldir.
  • Magnezyum içeren gıdalar: Magnezyum, kadınsal hormonları dengeleyen etkili bir mineraldir. Bundan dolayı magnezyum bakımından zengin gıdaları tüketmek, ağır adet dönemi kanamalarını kontrol altına alır (fındık, bitter çikolata, yulaf, karbuz, avokado vb.)

Ağır adet dönemi esnasında şiddetli karın ağrısı yaşıyorsanız, alt karın bölgesine sıcak su şişesi tatbik edebilirsiniz. Bunun yanı sıra, günlük olarak 2-3 bardak adaçayı, papatya çayı veya yeşil çay tüketebilirsiniz. Adet dönemi sorunlarını hafifletmek için; yüzme, yürüyüş, bisiklet, koşu gibi egzersizleri düzenli olarak yapmalısınız. Ayrıca dinlenme ve düzenli uyku gibi hususlara dikkat edin. Bel ve sırt bölgesine zeytinyağı veya Hindistan cevizi yağı ile masaj da yapabilirsiniz.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir