Anne & Çocuk

Anne Sütünü Artıran Yiyecekler Kesin Çözüm

  | 

Bu yazımızda özellikle yeni annelik duygusunu yaşayan ve bebeğinin beslenmesinden endişe eden annelerimiz için anne sütünü artıran yiyeceklerden bahsedeceğiz. Bebeğinizin yeterince anne sütünden faydalanmadığını mı düşünüyorsunuz? Cevabınız “evet” ise, lütfen yazımızı okumaya devam edin…

Anne Sütünü Arttıran Besinler, Anne Sütünü Arttırmanın Yolları, Anne Sütü Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Anne Sütü

Anneler genelde acaba benim sütüm yetersiz mi? diye kendi kendine şüpheye düşer. Çünkü insanlar robot değildir ve sonuç olarak süt miktarı kişiden     kişiye  değişir. Bunun çok farklı sebepleri vardır. Ama içinizi rahatlatan bir olaydan  bahsetmek istiyoruz ki; anne sütünün bebeğe yetmemesi gibi durumlar çok az  görülmektedir. Ancak şu bir gerçek ki:

 Bebeğiniz eğer bir gün az bir gün fazla olacak şekilde süt içtiği zaman hemen  endişeye kapılıyorsunuz ve bu sorunun kendinizle alakalı olduğunu düşünüyorsunuz. Bu aslında yanlış bir yargıdır. Bunun çok değişik sebepleri olabilir. Yani kendi kendimize doktorculuk oynamanın anlamı yok. Strese girerek çocuğunuz için gerekli olan anne sütünüzdende olabilirsiniz.

Doktorunuz siz doğum yaptıktan sonra muhtemelen anne sütünüz için faydalı ve süt artırıcı bazı besinlerden bahsetmiştir. Ya da anne sütünü azaltan bazı yararsız gıdalardan da muhtemelen bahsetmiş olması gerekiyor ve eğer bahsetmişse, siz buna uyduğunuz sürece sütünüz her zaman için bebeğinize yeterli gelecektir.

Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler Nelerdir?

İsterseniz kısaca anne sütünü arttıran bazı besinlerden bahsedelim. Bunların bazıları bilimsel olarak kanıtlanmış, bazıları da geleneksel olarak anne sütünü artırdığına inanılan yiyeceklerdir. Muhtemelen yararını göreceksiniz.

Anne Sütünü Arttıran Besinler;

  • Anethol, dianethole ve photoanethole bakımından zengin içeriğe sahip olan rezene, östrojen ve prolaktin Anne Sütünü Arttıran Rezeneüretimini ateşleyen bir etkiye sahip olduğu için anne sütünü artırıcı bir özelliğe sahiptir.
  • Hoş bir kokusu olduğu bilinen çemenin anne sütünü artırıcı etkisi kanıtlanmıştır. Bilimsel bir araştırmaya göre, ortalama 10 gün kullanımda anne sütünü %10 artırmıştır. Anne sütünün artması için çabalıyorsanız, kullanmanızı öneririm.
  • Doğal bir hormonal düzenleyici olan dereotunun süt artırıcı etkisi de vardır. Süt üretimini sağlayan bazı hormonların çalışmalarını düzenlediği için kullanılması tavsiye edilmektedir.
  • Geleneksel bir inanışa göre onlarca yıldır kullanılmaktadır. Yeni emzirmeye başlayan annelerin vazgeçilmezleri arasındadır. Rezene – arpa kombinasyonu ile hem süt miktarını artırmaya yardımcı olabilirsiniz hem de sütün kalitesi artacaktır. Harika bir besin takviyesi.
  • Demir bakımından çok zengin olan kimyon, doğum sonrası bayanların toparlanması için güzel bir besin takviyesidir. Anne sütünü artırdığına inanılır.
  • Genellikle çay şeklinde kullandığımız fesleğenler, K vitamini deposudur. Sindirim ve hormonal sistemlerimiz için yararı saymakla bitmez. Kullanmanızda fayda var.
  • Hazırlayacağınız yulaf püresiyle demir, lif ve kalsiyum bakımından kendinizi toparlayabilirsiniz. Özellikle son dönemlerde emziren bayanların vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

Anne Sütü Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  • İlk haftalar için hormonal, daha sonra mekanik bir hal alan anne sütü üretimi: Memeler Anne Sütü Oluşumuboşaldıkça doluyor ve onların bir zekası var. Memeyi boşalttığınız zaman ona “sütüm bitti, yetmiyor” diyorsunuz aslında. Siz bunu söyledikçe oda hazırlık yapıyor ve daha fazla üretmeye başlıyor. Meme dolu kalırsa, “bu kadar kafi” diyerek üretimi yavaşlatıyor. Burada bileceğiniz şey, az da olsa arz talep meselesi.
  • Memeyi boşaltma prensibi ile tüm anne sütü arttırma teknikleri arasında bağlantı vardır: Yukarıda bahsettiğimiz gıdalar sütünüzü arttırmaya yardımcı olurlar, ancak süt yaptığı veya sütü kestiği kanıtlanan bir besin net olarak yoktur. Beslenmeyle ilgili dikkat etmeniz gereken en önemli şey; normal olarak almanız gereken kaloriden biraz daha fazla kalori almak ve bol sıvı tüketimidir. Su ya da kaloriyi yeteri kadar almazsanız, öncelikle annenin ihtiyaçlarını daha sonra da süt üretimini düşürmüş olursunuz. Bir başka deyişle, süt üretmeye yetecek kadar su ve kalori kalmaz.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir