Diyet

Ananas Diyeti Nasıl Yapılır, Ananas Suyunun Faydaları Nelerdir?

  | 

Ananas diyeti; kademeli uygulanan diyetlerin aksine tek bir diyetten oluşmaktadır. Bunun nedeni ise, sınırlayıcı ve çok hızlı sonuç veren bir diyet olmasıdır. Ananas diyeti, sağlık bakımından herhangi bir sorun teşkil etmemesi adına maksimum 6 gün süreyle yapılmalıdır. Buna karşın, kimi zaman fazla kilolardan kurtulmak amacıyla da yapılabilir. Diyetin güvenli olup olmaması, herhangi bir sağlık sorununun olup olmadığına ve tavsiye edilen süreyi aşmamaya bağlıdır. Diğer yandan detoks yapmaya ve kilo vermeye yardımcı olabilecek bir diyettir.

Ananas Diyeti Nedir, Ananas Diyeti Nasıl Yapılır, Ananas Diyetinin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir, Ananas Diyeti Kilo Verdirir mi, Ananas Suyunun Faydaları, Ananas Diyetinin Yan Etkileri

Az miktarda kalori tüketmek, kilo kaybının sınırlanmasına ve metabolizmanın daha yavaş işlemesine yol açabilir. Ton balığı ve ortalama 2 kg ananas kombinasyonu; kadınlara yaklaşık 1200 kalori (önerilenin biraz üstü), erkeklere ise yaklaşık 1220 kalori (önerilenin altında) sağlar. Bu karşılaştırmaya göre erkeklerin ananas diyeti uygulamaları halinde, ihtiyaç duydukları kalori miktarına (1800) ulaşabilmeleri için protein bakımından zengin gıdaları da tüketmeleri gerekebilir.

Ananas Diyeti Nasıl Yapılır?

 • Kahvaltı: Ezme yulaf, 1 fincan yoğurt (az yağlı), 3 dilim ananas.
 • Atıştırmalık: 1 adet haşlanmış yumurta, 1 dilim çavdar ekmeği (kızarmış), 1 su bardağı ananas suyu.
 • Öğle yemeği: Izgara tavuk ya da balık, dilediğiniz sebzelerle hazırlanan basit bir su (taze sebzeleri tercih edin).
 • Atıştırmalık: Ananaslı yoğurt (az yağlı), 1 bardak ananas suyu.
 • Akşam yemeği: Tavuk + ananas salatası
 • Kilo vermeye yardımcı olması için, ananas suyunun yanında şekersiz çay veya su tüketebilirsiniz. Örneğin; yeşil çay ya da limon suyu sindirime yardımcı olacaktır.

Not: Yukarıda verilen diyet programı 5 günlüktür. Bunun yanı sıra, en etkili sonucu görebilmek için taze ananas kullanmanız önerilir.

Ananas diyetini 5 gün düzenli olarak uygulamanız gerekir. Az çeşitlilik ve kalori miktarı düşük bir diyettir, fakat sağlık sorunu olmayan bireyler için herhangi bir zararı yoktur. Şayet diyetle birlikte egzersiz çalışmaları da yapıyorsanız, bu 5 günlük süre boyunca yapabileceğiniz fazla bir şey yok! Kilo verme adına çaba gösteriyorsanız, fiziksel aktivitelerin her yaş grubuna önerildiğini bilmeniz gerekir. Bunun yanı sıra, kilo verdiğiniz sırada kas kütlesi kaybını engellemek için, egzersiz yapmak oldukça önemli bir husustur.

Diyet yaparken aklınızda olması gereken bir detay; siz yağ kaybetmeye gayret ediyorsunuz, kas değil! Amacınıza ulaşmak adına, şayet herhangi bir sağlık sorununu mevcut değilse, spor salonlarında, evde veya açık havada egzersiz yapmaya ve aktif kalmaya özen gösterin (haftanın 3 günü yeterlidir). Ananas diyetinin kalori bakımından düşük bir diyet olduğunu söylemiştik, bundan dolayı kilo vermeniz için etkili bir yöntem olabilir. Dikkat edilmesi gereken bir başka husus ise, diyet tamamlandığında neler yapıldığıdır. Diyetin ardından kendinizi kontrol altına almadığınız sürece bağımlılık riski mevcuttur.

Ananas Diyetinin Avantajları ve Dezavantajları

Mono olarak tanımlanan diyetler, birçok kişi tarafından kara listede yer alır. Buna karşın düzenli olarak takip edildiğinde sanıldığından daha fazla etkili olabilirler. Ananas diyetinin en önemli avantajları şunlardır;

 • Malzemeler kolayca bulunabilir ve hazırlanması basittir.
 • Kilo vermek için etkili bir çözüm yoludur.
 • Detoks diyetine benzer bir etkisi vardır.

Ananas diyetinin dezavantajları ise şu şekildedir;

 • Ananas, diüretik etkisi olan bir meyvedir. Bundan dolayı diyet esnasında daha az sıvı tüketilir ve vücudun bir takım besleyici maddelerden yoksun kalmasına neden olur. Diyet bittikten sonra ne yendiğine mutlaka dikkat edilmesi gerekir, bu sayede verilen kilonun hızlı şekilde geri alınması önlenmiş olur.
 • Ananas diyeti; bazı böbrek sorunları, kalp rahatsızlığı ve kas kütlesi kaybı ihtimalini arttırabilir. Bundan dolayı, ananas diyetinden uzun süre faydalanmak mümkün değildir.

Ananas Diyeti Kilo Verdirir mi?

Yakılan kalori miktarından daha az kalori tüketmek, kilo kaybına yol açar. Buna karşın ananas haricinde bir besin tüketmemek, bazı sorunlara neden olabilir. Ananasın kilo verdirdiğine dair kesin bir bilimsel çalışma mevcut değildir. Bunun yanı sıra, yapılan bir araştırma sonuçlarına göre, daha çok sebze ve meyve tüketme kilo kaybını arttırmaktadır. Bahsi geçen meyveler arasında; armut ve elma mevcuttur. Sadece ananas üzerine değil, meyve tercihini kombine etmek daha sağlıklı olacaktır.

Ananas, kan şekerini yükseltebilecek bir meyvedir. Bu doğrultuda glisemik indeks, yemek yendikten sora kan şekeri seviyesinin ne kadar hızlı arttığını ifade eder. Yüksek glisemik indeks gıdalar, kan şekeri seviyesinin aniden yükselmesine yol açabilir. Yapılan bir araştırma sonucuna göre, glisemik indeksi düşük ve protein bakımından daha yüksek olan diyetler, düşük proteinli ve glisemik indeki yüksek diyetlere kıyasla kilo verme bakımından daha etkili olmaktadır. Sağlıklı yağ ve protein içeren besinler (az yağlı süt ürünleri, yağsız et vb.), ananas ile beraber glisemik indeksi düşürmeye ve kilo kaybı sonuçlarının iyileştirilmesine katkı sağlar.

Ananas Suyunun Faydaları Nelerdir?

Ananas az kalorili bir meyvedir, fakat içerdiği su miktarı yüksektir. Bundan dolayı diüretik bir etkisi vardır. Yüksek lif içeriği ve sindirimi kolaylaştırıcı etkisi ile birlikte, ananas esaslı bir diyetin, sağlıksız beslenme düzeni ve yaşam şeklinin bir neticesi olarak ilerleyen zamanlarda biriken bazı zararlı maddelerin, vücudu arındıran detoksifikasyon etkileri mevcuttur. Ananas, bunun yanı sıra, anti-inflamatuar bir casus gibi çalışan ve iyi bir yağ yakıcı olan bromelain içermektedir. Bu madde, protein sindirici enzimlerin bir karışımıdır.

Ananas Diyetinin Yan Etkileri Nelerdir?

Ananas diyeti ve buna benzer diyetler, fazla sınırlayıcı oldukları için bazı yan etkilere yol açabilirler. Çabuk kilo verme esnasında, vücuttaki ağırlıkların çoğunluğu, yağ yerine kaslardan ve su ağırlığından gelmektedir. Dehidratasyon yaratma riski olan su kilosu kaybı, baş ağrısına, baş dönmesine ve kişinin halsiz hissetmesine yol açabilir. Kalorinin çok az tüketilmesine bağlı olarak; stresli, asabi ve depresif bir kişiliğe bürünme olasılığı da fazladır.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir