Diyet

Akdeniz Diyeti İle Zayıflayın

  | 

Akdeniz Diyeti İle Zayıflayın

Akdeniz diyeti; uzmanlar tarafından önerilen, özellikle; kolesterol ve kalp damar hastalığı olanlar için önemli bir diyettir. Bu diyette; daha çok İtalya’nın güneyi, Girit ve Yunanistan mutfağına ait yemeklerin ağırlıkta olduğu bir program uygulanmaktadır. Bu yemek alışkanlıklarında doymuş yağ oranı çok az kullanılmakta, tuz miktarı olabildiğince azaltılmakta ve daha çok lif içeren gıdaların tüketilmesi esas alınmaktadır.

Akdeniz mutfağında sık kullanılan gıdalar; yeşil sebzeler, fasulye, mercimek, bezelye, meyve ve baklagiller en ön sırada yer almaktadır. Bu gıdaların içerdiği bir menü, diyet listelerinde önerilmektedir. Akdeniz diyetin de; kesinlikle kırmızı et ve ek gıdaları asla bulunmaz. Bunun yanında balık ve tavuk eti tüketilmesi sağlanmaktadır. En önemli gıdası da zeytinyağının her yemekte kullanılmasıdır. Ayrıca az yağlı olmak koşuluyla süt ve süt ürünleri tüketimi de sağlanmalıdır.

Akdeniz diyetinde; haftada bir kez olmak koşuluyla yumurta, tavuk, balık ve tatlı tüketilmektedir. Özellikle kuruyemişler, rafine tahıllar, zeytinyağı, peynir, yoğurt, balık her gün tüketilecek gıdalar listesinde yer almaktadır.

Akdeniz diyeti; aslında bir diyetten öte bir beslenme şeklidir. Bu tarz bir beslenme ile kalp sağlığı ve kanser gibi hastalıklardan korunma için oldukça önemli bir önlem alınmış olacaktır. Akdeniz diyeti; uzman diyetisyenler tarafından belli listeler hazırlanarak kilo vermek için uygulanmaktadır. Eğer Akdeniz diyeti ile kilo vermek isterseniz mutlaka bir uzman diyetisyenin önerdiği liste ile hareket etmeniz gerekir. Çünkü her kişinin vücut endeksi farklıdır. Bu konuda bilinçli hareket etmek sorun yaşamanın önüne geçmek demektir.

Akdeniz diyetinde bulunan gıdalardan beslenerek sağlıklı bir yaşam sürmek ve bunun sonucunda ideal kilo da kalmak mutlaka herkesin istediği bir seçenek olacaktır.

 

 

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir