Sağlık

Adet Söktürücü Bitkiler ve İlaçlar Nelerdir?

  | 

Adet söktürücü bitki ve ilaçlar ile adet döngüsünün düzenlenmesi sağlanır, ayrıca gerginlik sorunu da çözülebilir. Kadınlar için genellikle ağrılı ve sancılı olan bu dönem, bazı durumlarda rahat atlatılabilir. Adet olunmadığı zamanlar ise daha zor ve stresli bir dönemdir. Düzensiz adet görme, reglin gecikmesi sonucunda vücutta ödem ve şişliklerin oluşmasına neden olabilir. Ayrıca dışarı atılamayan kan nedeniyle vücudun farklı bölgelerinde sivilceler meydana gelebilir. Regl döneminin düzenlenmesi ve vücudun rahatlaması için adet söktürücü bitkilerin etkili olduğu görülmektedir. Bu tür bitkiler vücutta östrojen etkisi yaratır veya rahim kasılmalarına yardımcı olur. Adet görme; bazı zamanlarda heyecan, korku, sıkıntı veya yaşanılan olumsuz bir olay neticesinde gecikebilir. Böyle zamanlarda adet döngüsünün normale dönmesi için değişik bitkiler kullanılabilir, ancak yine de düzelmiyorsa kesinlikle bir doktora başvurulmalıdır.

Adet Söktürücü Bitkiler ve İlaçlar Nelerdir, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Var mıdır, Adet Söktürücü İlaçlar Nasıl Etki Eder?

 • Aşırı adet kanamalarına karşı bitkisel çözüm olarak; 20 gram ezilmiş atkuyruğu ve çoban çantası bitkisi 1 litre suya eklenerek karıştırılır ve yaklaşık 15 dakika bekletilip içilir.
 • Maydanoz otu ve kerevizi rendeledikten sonra karıştırıp ılık suya ekleyin. 1 gece bekletin ve sabah-akşam aç karnınıza 3 gün boyunca tüketin. Bu kürü adet kanamasından önceki 5 günde yapabilirsiniz.
 • Zerdeçal çayı, adet düzensizliklerine karşı etkili olan bir çözüm yoludur.
 • Ağrılı adet sancıları ve kramplara karşı civanperçemi çayı içilebilir.
 • 1 tutam reyhan otu ve kekiği kaynar suya atıp, yaklaşık 4 dakika demlenmeye bırakın. Günde 3 kez, yemeklerden önce bu çaydan içebilirsiniz (1 bardak).
 • Regl ağrılarına karşı etkili olan bitkilerden biri de yabani kekiktir.

Adet Söktürücü Bitkiler Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Adet söktürücü bitkisel çaylar arasında; nane, civanperçemi, safran, papatya, nergis, havuç tohumu, adaçayı, kimyon, misk, anason, karabaş otu ve rezene önerilmektedir. Bahsettiğimiz bitkilerden hangisini tercih ediyorsanız, o bitkiyi çay olarak demleyip içebilirsiniz (günde 3 bardak). Bunun yanı sıra, üvez meyveleri de adet söktürmeye yardımcı olur. Adet düzensizliğiniz varsa, zerdeçal çayı içebilir ya da toz haline getirip tüketebilirsiniz. Adet söktürücü bitki çaylarından biri de, hatmi çiçeği ve civanperçemi bitkisinin karışımıyla hazırlanan çaydır.

Adet Söktürücü Bitkilerin Kullanımı

 • Biberiye ve papatyayı birlikte kaynatıp çayını içebilirsiniz.
 • Atkuyruğu otunu kaynatıp, balla tatlandırarak içebilirsiniz.
 • Aynı safa çiçeklerini kaynatıp, balla tatlandırarak içebilişiniz.
 • Adet söktürmek için; civanperçemi bitkisini tek başına veya sığırkuyruğu otuyla birlikte kaynatıp balla tatlandırarak içebilirsiniz. Bu kür, özellikle adetten kaynaklanan gebe kalamama durumunda oldukça faydalı bir kürdür, ancak bazı kadınlarda alerji etkisi yaratabilir.
 • Çörek otunu balla karıştırıp tüketebilirsiniz.
 • Çiriş otunu kaynattıktan sonra balla tatlandırıp içebilirsiniz.
 • 2 çay kaşığı havlıcan kökünü ince ince kıyın ve üzerine 300 miligram kaynar su ekleyin. Karışımı 5 dakika demlenmeye bırakıp süzdükten sonra içebilirsiniz.

Adet Söktürücü İlaçlar Nelerdir, Etkileri Nasıldır?

Adet söktürücü olarak tanımlanan ilaçlar (iğne, tablet, hap vb.), kadın hastalıklarında en sık kullanılan ilaçlar arasında yer almaktadır. Bahsettiğimiz ilaçları neredeyse her kadın ömründe 1 kez de olsa kullanmıştır. Bu denli yaygın kullanılan ilaçlar olmasına rağmen, dikkat edilmesi gereken husus; kesinlikle doktor kontrolü altında olmadan kullanılmaması gereken ilaçlar sınıfında yer almalarıdır. İçeriğinde hormon taşıyan bu tür ilaçlar, doktor kontrolü olmadan kullanıldıklarında adet düzensizliği başta olmak üzere pek çok soruna yol açabilirler.

Regl veya adet söktürücü ilaçlar, yalnızca gestagen (progesteron) hormonu bulunan ilaçlardır. Bazı durumlarda progesteron ve östrojen hormonu içeren ilaçlar da adet söktürücü amacıyla kullanılabilmektedir. Bu tür ilaçlar genel olarak gebelikten korunmak amacıyla ya da bazı hallerde adet gecikmesi yaşandığı zaman adet görebilmek için kullanılır.

Adet Söktürücü İlaçlar Nasıl Etki Eder, Yan Etkileri Var mıdır?

Adet söktürücü ilaçlar, şayet ilacı kullanacak birey gebe değilse, rahim duvarına baskı uygular ve rahim içerisindeki atıkların dışarıya atılmasını sağlar. Bu tür ilaçların etki göstermesi, kadınların normal adet sürelerini taklit etmesine dayanmaktadır. Adet döngüsünün ilk döneminde baskılı olan hormon, östrojen hormonudur. İlerleyen günlerde ise pregesteron adı verilen hormon ağırlık kazanır. Adet söktürücü ilaçlar da bu durumu taklit etmeye çalışır ve etkisini göstermiş olur. Öncelikle pregesteron hormonu aktarılır, ilacın kesilmesinin ardından (hormon düştüğü için) 4 veya 5 gün sonra adet görülür.

Yüksek düzeyde hormon içeren adet söktürücü ilaçların, yoğun şekilde yan etkileri olabilir. Bilhassa migren ve yüksek tansiyon hastası olan bireyler, bu tür ilaçlardan olumsuz etkilenebilirler. Bunların yanı sıra; göğüslerde aşırı hassasiyet, normal zamanlara göre daha fazla baş ağrısı, bel ağrısı, bulantı ve kusma gibi yan etkiler de görülebilir. Yan etkilerin nasıl ve ne zaman olacağı ise hastadan hastaya farklılık gösteren bir durumdur. Şayet gebelik nedeniyle adet gecikmesi söz konusuysa, bu tür ilaçların kullanımı kesinlikle önerilmez.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir