Hastalıklar

Adet Öncesi Baş Ağrısı

  | 

Adet Öncesi Baş Ağrısı

Regl dönemi sağlıklı olarak doğurganlığını korumak amaçlı kadınların her ay zorluk çekerek ve zorunda olarak geçirdikleri zamandır. Her ay rahimde bulunan eski yumurtanın vücudun atabilmesi ve yerine sağlıklı yeni yumurta oluşması için geçirilen bu dönemde kişinin hassasiyetine göre kimisi ağrılı kimisi hiç ağrı sızı çekmeden geçirebilir. Adet sancısı ile gelen baş ağrısı migren belirtisi olabilir. Çünkü migren çoğu zaman adet dönemi öncesi olabilir. Migren ağrısının yanı sıra mide bulantısı yine adet dönemine denk gelmektedir. Bu iki sorunu asla hafife almayınız, sürekli devam ederse doktorunuza görünmelisiniz.

Adet Öncesi Baş Ağrısı Nedenleri?

Adet öncesi baş ağrısı sebebi hormonal dengesizliklerden kaynaklanabilir. Adet döneminin iki gün öncesi ve ilk 3 günde görülen baş ağrısına saf regl migreni denir. Kadınların birçoğunda migren tarzı ağrılar olur bazılarında ise saf regl migreni görülmektedir. Saf migreni tetikleyen sebep östrojen hormonunun düşük ve az seviyede salgılanmasından kaynaklanır. Gebelik döneminde ağrılar azalır çünkü bu dönemde hormon hep yüksek seviyede olur.

Adet Öncesi Baş Ağrısı Tedavisi

Normal migren ağrısına göre daha uzun ve şiddetli ataklar geçtiği için tedavisi zor olmaktadır. Adet dönemi öncesi baş ağrısı 4 tedavi ile incelenir;

Atak Tedavisi: Bu tedavide ağrılar ilk başladı andan itibaren ilaç almaya başlanır. Bu ağrı ile birlikte mide ağrısı da oluyorsa bulantı engelleyici ilaçlar da tedaviye eklenir.

Kısa Süreli Koruyucu Tedavi:  Ağrı başlamadan önce ilaç alımı uygulanır. Regl döneminden 2 gün önce ilaçlar alınır kanamanın üçüncü gününe kadar ilaç almaya devam eder. Bu tedaviyi adet dönemi düzenli olanlar uygulayabilir.

Hamilelikte-Baş-Ağrısı

Kesintisiz Koruyucu Tedavi: Adet düzensizliği yaşayanlar, atak tedavinin faydasını göremeyenler ve aşırı baş ağrısı çeken kadınlar bu tedaviyi uygulayabilir. Bu tedavi yönteminde kişinin ağrısı olsun ve ya olmasın her gün düzenli olarak ilaç kullanmasıyla tedavi edilir. Maksimum ilaç kullanma zamanı 6 aydır.

Doğum Kontrol Hapı İle Tedavi: Östrojen hormonlarını yükselterek ağrıyı önlemeye yönelik bir tedavidir. Vücuda dışarıdan östrojen hormonu verilir. 35 yaş üstü ve sigara kullanan kadınlar doktor gözetiminde kullanmalıdır. Çünkü çok fazla östrojen bazı kanser risklerini arttırır.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir