Bitkiler

Ada Çayının İyileştirici Yönü

  | 

Tatlı ve yumuşak bir lezzete sahip olan adaçayı kurutulmuş yapraklar, taze ya da toz haline sene boyunca bulunabilen bir üründür. Adaçayı yapraklarının rengi griye benzeyen yeşil bir renge benzer. Sivri uçlu yaprakların üstünde bulunan damarlar son derece belirgin durumdadır. Tarih süresince hem gıda çeşidi olarak hem de sağlığa yararları ile bir tedavi yöntemi olup geniş çaplı olarak kullanılmaktadır. Günümüz dünyasında her geçen gün artarak tercih edilmeye devam ediliyor. Adaçayının bilimsel kapsamdaki ismi ise, Latinceden türetilmiş olan Salvia Officcinalis yani ‘korunmuş’, bu türün genel ismi olan ve yine Latince Salvere’den türetilmiş olan Salvia da ‘iyileştirmek için’ anlamına geliyor.

faydaları nelerdir?
*Beyin fonksiyonlarının gelişmesini,
*Zararlı olan toksinlerin vücuttan atılmasını,
*Astım ve bronşit belirtilerinin hafiflemesini,
*Karaciğerin temizlemesini,
*İdrar yolu enfeksiyonlarının tedavi edilmesini,
*Aşırı terlemenin azaltılmasını,
*Stresin azaltılmasını,
*Kişilerin sakinleşmesini,
*Menopoz sonrasındaki belirtilerin hafiflemesini,
*Saçların beyazlamasının yavaşlatılmasını,
*Mantar enfeksiyonlarına karşı kullanılmasını,
*Kan şekerinin düşmesini,
*Hafızanın güçlenmesini ve Alzheimer rahatsızlığına karşı yardımcı olarak kullanılmasını,
*Diş eti iltihaplanmasına karşı kullanılmasını,
*Ağız yaralarının tedavi edilmesini,
*Sinirsel baş ağrılarının hafiflemesini,
*Safra kesesinin çalışmasını,
*Boğaz ağrısının giderilmesini,
*Gargara suyu olarak kullanılmasın sağlamaktadır.

Adaçayı Nasıl Hazırlanmalıdır?
2 çay kaşığı kadar adaçayının üstüne kaynamış suyu dökerek başlayabilirsiniz. Yaklaşık 5-10 dakika kadar bekledikten sonra tüketebilirsiniz. Adaçayını çok fazla atarsanız eğer acı bir tat oluşabilir. Eğer tatlandırmak isterseniz bunun için 1-2 damla kadar limon ekleyebilir ya da bal ilave edebilirsiniz. Adaçayının faydalarını elde edebilmek içintüketilmesi önerilen miktar ise, günlük olarak 1-2 fincan kadardır.
Adaçayının İnsan Sağlığına Faydaları
Adaçayının sağlığa faydaları ilk başta sindirim sistemi problemlerine ve hafızayı güçlendirmeye ilişkili olarak kullanım olmak üzere tüm dahili enfeksiyonlardan korunma, terlemeyi azaltma ve saçların bakımına kadar çok sayıda ve farklı alanda tercih edilmektedir. Adaçayı yalnızca kurutulmuş yaprakları ile hazırlanan çay olarak değil de taze yapraklardan adaçayının özü çıkarılıp hazırlanan yağ olarak da kullanılmaktadır. Fakat adaçayı yağı çok daha konsantre ve kuvvetli olduğundan dolay kullanmaya başlamadan önce bir hekime başvurmanız önemli bir detaydır. Baharat şeklinde ya da çay olarak adaçayı kullanılması iltihaplı hastalıkları yani romatoid artrit gibi hastalıklara sahip olan kişilere, aterosklerozu ve bronşiyal astımı olan kişilere önerilmektedir. Ayrıca doğal bir antioksidan yerine de tercih edilebilir. 2 çay kaşığı kadar adaçayı tüketmek, günlük olarak K vitamini gereksiniminin %30 oranını karşılamaya yeterlidir. K vitamini ise, kanın normal düzeyde pıhtılaşması, hastalıklarda çok daha yüksek seviyede korunması, kemiklerin sağlam şekilde kalması ve yaraların iyileşmesi için gerekli görülmektedir.
Beyinde yer alan kan damarlarının sağlığını koruyabilmek için uzun zamandır geleneksel bir şekilde tercih edilen adaçayı, beyin fonksiyonlarının azaldığı rahatsızlıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Adaçayının faydaları arasında yer alan bir diğer konu ise, saç ve saç bakımıdır. Adaçayı yağlı saç, kepekli saç ya da kafa derisi enfeksiyonu gibi durumlar için durulama suyu yerine kullanılması tavsiye edilen bir üründür. Bununla birlikte beyaz ya da gri renkli saçlarda gözle görülebilir bir şekilde eski rengine dönüş sağladığı yönünde de bazı çalışmalar mevcut haldedir. Kısacası muhteşem ve etkileyici mucizeler sunan adaçayını sizler de gönül rahatlığıyla tercih edebilir ve kullanabilirsiniz. Tek dikkat etmeniz gereken husus, dozajı fazla kaçırmamaktır.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir