Egzersiz

40 Yaş Üzeri Kişilerde Egzersiz Nasıl Olmalı?

  | 

40 Yaş Üzeri Kişilerde Egzersiz Nasıl Olmalı?

40 yaş üzerinde olan kişilerde egzersiz yapmak günlük olarak 5-10 dakika arasında gün içerisine yayılarak yapılması gereklidir. Kalori yakmak için oldukça zor bir dönem olması ona göre daha hafif beslenme alışkanlığı edinmeyi sağlamak gereklidir.  Gün içerisinde 30 ile 40 dakikalık sürenin tamamlanarak; aralıklarla ve basit egzersizlerle çalışmak gerekmektedir.

40 yaşlarında egzersizler genelde yoğunluğu düşük ve basit kondisyon hareketleri ile sağlanmalıdır. Ortaya çıkabilecek bir takım hastalıkların olması ve var olan hastalıkların kötüye gitmesi sonucunda egzersize son vermek gereklidir. Vücutta ortaya çıkan ağrılar, eklemlerde oluşabilecek şişlikler ya da kasılmalar gibi egzersizle ortaya çıkabilecek bazı hasarlar ile egzersizin yapılmaması önemlidir. Kalp sağlığı açısından 40 yaş üzerinde egzersiz yapmak oldukça etkili bir koruma sağlamaktadır. Ancak; genelde hareketlerin yormayacak tarzda olmasına dikkat etmek önem taşımaktadır.

40 yaş üzerinde zinde olmak ve fit görünmek için; beslenmede hafif gıdalar tercih etmeli, sürekli hareket ve kondisyon sağlayacak yürüyüşler ve efor sarfettirecek egzersizler yapmalıdır. Özellikle merdiven çıkmak, kısa mesafelerde araç kullanmak yerine yürümek önemlidir.

Spor salonlarında ağırlık çalışması yaparak kasların ve eklemlerin hareket etmesi sağlanabilir. Tabi bunları yaparken mutlaka vücut endeksini de ölçtürmek ve bir uzmandan öneri almak gereklidir.

Direnç seviyesini artıran, kalori yakımını sağlayan ve kalp ritim hızını aşırı etkilemeyen kondisyon aletleri ve ağırlıklar çalışmak gereklidir.

Göbek bölgesinde oluşan yağlardan kurtulmak en önemlisidir. Çünkü üst bölge yağları kalp hastalıkları riskine neden olmaktadır.

Ağırlık çalışmaları forma girmek içindir; yağ yakmak için ayrıca diyet yapmak gereklidir.

Egzersiz düzenli yapılırsa fayda sağlar. 40 yaş üzeri zinde olmak için bu düzeni sağlamak ve faydalı olacak egzersizleri seçmek önemlidir.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir