Cilt Bakımı

Vajina Kararması Nedir, Neden Olur, Vajina Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

  | 

Vajina kararması, bilhassa yaşı ilerleyen kadınların en önemli sorunlarından biridir. Buna rağmen her yaşta görülebilen ve vajina temizliği ile yakından ilgili olan bir durumdur. Vajina bölgesi vücudun diğer bölümlerine nazaran daha koyu bir renktedir, fakat kararma sorununun koyu renkle hiçbir ilgisi yoktur. Vajina kararması, iç veya dış faktörlerden kaynaklanan durumlar nedeniyle oluşabilir. Bu durum, kadınlarda cinsel ilişkiden soğuma ya da özgüven kaybı gibi sorunların meydana gelmesine yol açabilir.

Vajina Kararması Nedir, Vajina Kararmasının Nedenleri, Vajina Beyazlatmak İçin Neler Yapılabilir?

Vajina Kararması, kadınlarda sıklıkla ortaya çıkan bir sorundur ve genital bölge renginin gittikçe koyulaşması şeklinde olur. Fiziksel olarak herhangi bir sorun yaratmayan bu durum, psikolojik olarak ciddi sorunlara sebebiyet verebilir. Özellikle cinsel hayatı olumsuz yönde etkileyen sorunların başında, vajina kararması gelmektedir.

Vajina Kararmasının Nedenleri Nelerdir?

Vajina kararmasına yol açan en önemli sorunların başında, renk pigmentleri gelmektedir. Bilhassa yoğun olarak östrojen hormonu salgılayan kadınlarda sıklıkla görülen bir durumdur. Kadınların adeta nefret ettikleri sorunların başında gelen vajina kararması, herhangi bir sağlık sorununun belirtisi değildir. Yaş ilerlemesi ve hormonal değişim gibi faktörler, vajina kararmasına yol açan unsurlar arasındadır. Bilhassa ergenlik, gebelik gibi yoğun östrojen hormonu salgılanan dönemlerde vajina kararmasının meydana gelmesi normal karşılanır. Vajina kararmasına yol açan diğer faktörler;

  • Östrojen içeren doğum kontrol haplarının kullanılması,
  • Güneşlenme sonucu renk pigmentlerinin genital bölgede koyu renge dönüşmesi,
  • Vajina bölgesinin sürekli olarak ıslak veya nemli bırakılması,
  • Hamilelik ve emzirme dönemi ile bu dönemlerde yaşanan hormonal değişiklikler,
  • Genital bölgede epilasyon yöntemlerinin uygulanması (Özellikle lazer epilasyon sonrasında kalıcı renk koyulaşması oluşabilir),
  • Vajina kararması, yanlış iç çamaşırlarının tercih edilmesi nedeniyle de olabilir. Bilhassa yaz mevsiminde sık sık mayo veya bikini giymek, havasız kalan genital bölgenin kararmasına yol açabilir.

Hava almayan ve terleme yapan iç çamaşırları, vajina kararmasına yol açan unsurlar arasında bulunmaktadır. Bundan dolayı hava geçiren, pamuklu iç çamaşırların seçilmesi en doğru tercih olacaktır, çünkü bu tür çamaşırlar terlemeye neden olmaz ve böylece vajina kararmasının önüne geçmek mümkün olabilir.

Vajina Beyazlatma Nedir, Vajina Beyazlatmak İçin Neler Yapılabilir?

Yanlış uygulamalar ya da havasızlık sonucu kararan vajinanın doğal yöntemlerle beyazlatılması mümkündür, aynı zamanda cerrahi yöntemler de kullanılabilir. Örneğin; tüy alma şekline ve iç çamaşırı tercihine dikkat etmek, doğal yöntemler arasında yer alan beyazlatma yöntemleridir.

Vajina Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir, Hangi Sıklıkta Kullanılmalıdır?

Vajina kararmasını önlemek veya beyazlatmak için uygulanan yöntemler arasında lazer uygulamaları ve kozmetik kremler de mevcuttur. Bu uygulamalardaki öncelikli amaç, genital bölge rengini açmaktır. Bu amaçla kullanılan kozmetik kremler, kadınların aklında soru işareti oluşturan ürünlerin başında gelmektedir. Genital bölgeye sürülerek uygulanan ve bu bölgenin yapısına göre üretilen onaylı kremler dışında, vajina beyazlatmak için farklı kremler kullanılmamalıdır. Aksi halde, cinsel organın hasar görmesi kaçınılmaz olacaktır. Bazı kremler sürülüp bırakılırken, bazıları sürüldükten sonra yıkanmalıdır. Bundan dolayı, bahsettiğimiz kremleri kullanırken kesinlikle uzman bir doktora danışmanız gerekir.

Vajina beyazlatmak için kullanılan en etkili ve kalıcı yöntem ise, lazer uygulamasıdır. Bu uygulamalar ile derinin en alt tabakalarına kadar inilmekte ve böylece cilde koyu rengi veren yapı etkisiz hale getirilmektedir. Vajina bölgesinde koyu rengin oluşmasına neden olan hücrelerin etkisiz hale getirilmesi, tekrar kararma yaşanmaması açısından uygulanabilecek en iyi ve kalıcı yöntemdir. Bu yöntem ile sadece vajina beyazlatma ya da renk açma değil, aynı zamanda bölgenin daha pürüzsüz, parlak bir doku kazanması ve dolgun bir görünüme kavuşması da mümkündür.

Vajina Beyazlatma Yöntemleri Hangi Sıklıkta Kullanılmalıdır?

Vajina kararmalarına karşı kullanılan kozmetik kremlerin kesin bir sonuç vermediğini bilmeniz gerekir. Bundan dolayı sürekli olarak kullanılmalı, ancak kullanımdan önce mutlaka uzman bir doktorun görüşü alınmalıdır. Vajina beyazlatma amacıyla uygulanan lazer yöntemleri ise yaklaşık 15 dakikada sürmektedir ve kişinin günlük yaşamına engel olan bir durum söz konusu değildir. Vajina kararması, lazer uygulamasının ardından kalıcı olarak tedavi edilmektedir.

Genital Bölge Temizliği, Vajina Kararmasını Etkiler mi?

Genital bölge temizliği için jilet kullanmak, vajinanın kararmasına neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra, lazer epilasyon teknikleri de genital bölgede renk koyulaşmasına sebep olur. Ağda kullanımı, genital bölge temizliği açısından en doğru tercihtir ve kararma söz konusu değildir. Ayrıca temizlik amacıyla kullanılan kokulu kremler, cildin havasız kalmasına neden olur. Uzun süreli kullanılan tüy dökücü kremler de vajina kararmasına yol açan faktörlerden biridir.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir