Güzellik

Saç Dökülmesine Bitkisel Çözümler

  | 

Günümüzde insanların en büyük sorunlarından birisi olan saç dökülmesine bitkisel çözümler diğer kimyasal karışımlara nazaran daha olumlu ve kalıcı etki göstermektedir. Ayrıca kimyasallar vücut tarafından emildiği için çeşitli cilt hastalıklarına sebep olmaktadır. Bu sebeple saç dökülmesine bitkisel çözümler ön plana çıkmaktadır.

Saç dökülmesine bitkisel çözümler arar iken farkında olunmayan bir sebep vardır. Vücudumuzda gerekli vitamin ve minareller eksik ise saçlarımızda direkt belirtisi gözlemlenir. İlk zamanlarda saçların soluklaşması bunu takiben saç kırıkları daha ileri seviyelerde saç dökülmesi ile sonuçlanır.

Her ne kadar saç dökülmesine bitkisel çözümler bulmaya çalışılsa da bireyin genlerinden dolayı olan bir dökülme var ise en azından sağlıklı beslenerek bu dökülmeyi yavaşlatabiliriz.

Peki, bu dökülmeyi nasıl yavaşlatabiliriz veya durdurabiliriz?

Saç dökülmesi vücudumuzda manganez eksikliğiyle baş gösterir. Manganez yönünden zengin gıdalar tercih edilmelidir.

Bir diğeri saç dökülmesi için karışımlar yani kürlerdir.  Aşağıda bazı saç dökülmesini önleyen kürlerden bahsedeceğiz.

Saç dökülmesine karşı yumurtalı zeytinyağı karışımı;

Oranları saçınızın çokluğuna göre kendiniz ayarlayabilirsiniz, 2 yumurta ve 5 çorba kaşığı zeytinyağını çırpın. Kullandığınız zeytinyağının saf olmasına dikkat edin mümkünse sızma zeytinyağı temin etmeye çalışın, yumurta ise en önemlisi, bilindiği üzere çiftlik tavuklarının yumurtalarının protein kalitesi köy tavuklarının yumurta kalitesine göre düşük. Bu yüzden kullandığınız yumurta köy yumurtası olursa daha olumlu sonuç elde ettiğinizi göreceksiniz.  Homojen bir karışım elde ettikten sonra, karışımı saçlarınıza masaj yaparak sürün. Ardından hava almayacak şekilde bir bone veya streç yardımıyla iyice sarın. 10 dakika bu şekilde bekledikten sonra yıkayın. Bu kısım çok önemli ılık suyla hatta biraz daha soğuğa yakın olursa su daha etkili olur. Eğer sıcak su ile yıkarsanız saçların emdiği karışım sıcak suyun etkisiyle saçlardan süzülecektir ve saç dökülmesini engelleyemeyeceksiniz.

Karnabahar Karışımı ile saç dökülmesini önleme

Bu karışımı muhtemelen sadece Ege bölgesinin yaşlıları bilmektedir. Karnabaharı küçük küçük doğradıktan sonra çok az suda haşlıyoruz, saç dökülmesini engellemek istiyorsanız burasına dikkat edin kullanılan suyun az olması gerekmektedir. Haşlama suyu kaybolana kadar haşlandıktan sonra karışımı ezeceksiniz ezilen karnabaharın içerisine saç dökülmesini önleyecek olan bulabilirseniz keçi sütü ilave edin ve iyice karıştırmaya başlayın macun gibi bir kıvam elde ettiğinizde saçlarınıza sürün. Bu karışım hem saç dökülmesini önleyeceği gibi saç kırıklarınız ve solgun saçlar için de uygulayabilirsiniz. Karışımı sürdükten sonra pamuklu kumaş yapısı olan bir boneyi artan süte daldırarak ısladın ve sıkın. Süt ile ıslattığınız bone ile saçlarınızı iyice kapatın. Bu şekilde 15 dakika bekledikten sonra saç dökülmesini tam anlamıyla önlemek için önce zeytinyağlı sabun ile daha sonra tercih ettiğiniz şampuan ile soğuğa yakın ılık su ile iyice yıkayıp durulayın. Saçlarınızın daha canlı olduğunu hissedeceksiniz. Yalnız bu karışımı çok sık yapmamalısınız saç dökülmesini önlemek için yılda bir defa yapmanız önerilir.

Ballı Limonlu Tarçınlı Karışım İle Saç Dökülmesini Önleme

Saç dökülmesini önlemede balın etkisi göz ardı edilemez.  Önce balımızı kabımıza bir miktar döküyoruz, ardından çok değil birkaç damla limon suyu damlatıyoruz, üzerine balın rengini değiştirecek kadar tarçın atıyoruz ve mümkün olan en iyi homojenliği sağlayana kadar karıştırıyoruz. Saç dökülmesini önlemek için elde ettiğimiz karışımı saçlarımıza sürüyoruz. Ardından hava almayacak şekilde saçlarınızı sarın. Bu karışımda yarım saat bekledikten sonra saçlarınızı soğuk suya yakın ılık suyla yıkayın.  Önemli bilgilendirme 5 kavanoz bal 100 tl olan ballardan alırsanız saç dökülmesini önlemez hızlandırabilirsiniz.

Saç dökülmesini önlemek için yapılan karışımlarda yapılan en büyük hata karışımları saçların yıkanmadan sürülmesidir. Dışarıda onca dumana hava kirliliğine maruz kalan saçlarımız direkt karışımla buluşunca saç dökülmesini engellemeniz mümkün değildir. Bu yapılan saç dökülmesini tam anlamıyla önlemeyeceği için saçlarınıza zarar dahi verebilir bu ince ayrıntılara dikkat ediniz.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir