Beslenme

Mutfağınızdan Eksik Etmeyin

  | 

erzak


Mutfağınızda kesinlikle bulunması gereken malzemeler…


SARIMSAK
Dünyada kullanılan en eski bitkilerden biri olan sarımsak, magnezyum, selenyum ve C vitamini deposudur. Yalnızca ana yemeklere değil, aperatiflere ve soslara da tat vermesi için kullanılır.

KIRMIZI BİBER
Yemeğe tat katmasının yanı sıra A vitamini deposu olan kırmızı biber, kan dolaşımını da artırır.

KİMYON
Yemeklere güçlü ve sıcak bir aroma katan kimyon tohumları, aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendiren ve bol demir içeren bir malzemedir.

HARDAL
Tohum, yağ ve sos olarak kullanılabilen hardal, yemeğe lezzet katmasının yanı sıra astım belirtilerini kontrol altına alır ve kilo kaybı sağlar.

KARA BİBER
Dünyada en çok ticareti yapılan baharat olan kara biber, hem bir baharat olarak hem de yemeklere tat vermesi için sos olarak kullanılır. Nefes sorunlarını, öksürükleri ve soğuk algınlığını geçirme konusunda yarar sağlar.

DENİZ TUZU
Deniz suyunun buharlaştırılmasıyla elde edilen deniz tuzu, bedenimizin sağlıklı kalabilmesi için gereken mineralleri içerir.

YUMURTA
Pek çok farklı alanda kullanabileceğiniz yumurta, harika bir protein kaynağıdır.

BAL
C vitamini, kalsiyum ve demir deposu olan bal, dünyada pek çok farklı şekilde tüketilir. Doğrudan yenebilen bal, aynı zamanda limon suyuyla karıştırılabilir ya da ilaç yapımında kullanılabilir.

ZEYTİN
İşlenmemiş halinin tadı biraz acı olsa da, tuza batırılan zeytinin rengi önce yeşilden kırmızı-kahverengi bir renge, sonra da siyaha dönüşür. Bu süreçte tadı da tuzlu ya da tatlı olacak şekilde değişiklik gösterir.

PEYNİR
Sütten üretilen bir besin olan peynir, farklı tat ve dokularda bulunabilir. Peynirin içinde bolca kalsiyum, protein ve vitamin yer alır.

KEPEKLİ PİRİNÇ
Protein, kalsiyum, magnezyum, lif ve potasyum deposu olan kepekli pirinç, aperatifler ve çorbaların yapımında kullanılır.

DOMATES
Bir çeşit meyve olan domates, sos, salata, çorba ve diğer yemeklerde bir sebze gibi kullanılır.

KURUTULMUŞ OTLAR
Fesleğen, kişniş, defne yaprağı ve nane gibi kurutulmuş otlar, yemeklere lezzet katar.

ZENCEFİL
Yemeklere tat katması için bir baharat olarak kullanılan zencefil, mide rahatsızlıkları, baş dönmesi, mide bulantısı ve baş ağrısı gibi sağlık sorunlarında oldukça yararlıdır.

LİMON
Sosların vazgeçilmez malzemesi olan limon aynı zamanda koruyucu madde olarak da kullanılır.

ELMA
“Günde bir elma doktoru uzak tutar” deyişine de konu olan elma, bedeninizi kanserojen maddelerden koruyan bir antioksidandır.

YOĞURT
Beslenme ve sağlık açısından sayısız yararı olan yoğurt, kahvaltıda, yemeklerin içinde ve saç maskelerinde kullanılabilir.

YULAF
Eğer kolesterolunüzü düşürmek ya da iştahınızı kesmek istiyorsanız, mutfağınızda yulafa kesinlikle yer vermelisiniz.

KURUTULMUŞ MEYVELER
Yalnızca sağlıklı bir atıştırmalık değil, aynı zamanda sosların, etli yemeklerin ve Hint mutfağının vazgeçilmez malzemelerindendir.

BAKLİYAT
Çeşitli yemeklerde yer alan bakliyatlar, çorba ve et yemeklerinin yapımında kullanıldığı gibi, kahvaltıdan öğle yemeğine her türlü mutfağa da uyum sağlar.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir