Aşk & İlişkiler

Kocanıza Bu Soruyu Her Gün Sorun!

  | 

İletişimi kuvvetli çiftlerin her gün yaptığı şeyler ilişkilerini güçlü ve uzun soluklu kılıyor. Siz de ilişkinizde iletişimi güçlendirmek istiyorsanız, bu soruyu eşinize her gün sorun! “Günün nasıl geçti?” sorusu kulağa fazla sıradan gelse de, yoğun bir günün ardından partnerinizle küçük bir konuşma yapmanızı sağlar. Bu klasik soru psikolog Angela Hicks’e göre ilişkinizi güçlendiriyor! Psikolog Hicks, günlük pozitif olayları birbiriyle paylaşan çiftlerin ertesi gün kendilerini daha mutlu hissettiklerini, partnerlerine olan bağlılıklarının ve yakınlaşmalarının arttığını söylüyor.


YANLIZCA SORMAK YETMEZ, DİNLEYİN!

Konuşma ve anlatma konusunda bir problem yaşamasak da, karşımızdakini dinlemek konusunda pek iyi değiliz!

Harvard Üniversitesi araştırmacıları, birbirlerine sevgi ve empati besleyen çiftlerin uzun süreli ilişkiler yaşadıklarını belirtiyor.

Daha iyi bir dinleyici olmak için Harville Hendrix’in bu tavsiyelerine kulak verebilirsiniz;

– Ayna olun. Partneriniz kendi duygularını ifade ettiğinde, onun kullandığı kelimelere konuşmanızda yer vererek partnerinizi dinlediğinizi belirtin. Örneğin “Yani şöyle mi? Sen kendini… hissediyorsun.” gibi cümlelerle partnerinizi doğru anladığınızdan emin olun.

-Partneriniz konuşurken onun sözünü bitirmesini bekleyin. Karşınızdaki kişiye “Söyleyeceklerin daha bitmedi mi?” gibi bir tepki vermek yerine “Daha fazla söylemek istediğin bir şey var mı?” sorusunu deneyin. Bu cümleyi kullandığınız zaman partneriniz size güvenebileceğini ve rahatça içindekileri söyleyebileceğini hisseder. Tabii ki, bu sözleri sakin bir biçimde dile getirmelisiniz.

– Partnerinizin bakış açısına ışık tutun. Örneğin “Bana şu nedenden dolayı kızdığını biliyorum” gibi cümleler işinize yarayabilir.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir