Sağlık

Kış Hastalıklarından Koruyan Basit Öneriler

  | 

Kış Hastalıklarından Koruyan Basit Öneriler

Sıcacık yaz günlerinden sonra, havaların aniden soğuması değişik hastalıkları da beraberinde getirecektir. Üşütmeye veya bakterilere bağlı olarak gelişen bu hastalıklar, kişiyi bir süre yatağa bağlayabilir. Ani değişen ateş, titreme, vücudun çeşitli yerlerinde oluşan ağrılar ve öksürük, bu enfeksiyon hastalıklarının ilk belirtileridir. Oysa bu hastalıklardan korunmak, oluştuğunda tedavi olmaktan hem daha kolay hem daha ağrısızdır. Havaların soğuduğu bu günlerde,kış hastalıklarından korunmak için sadece bazı alışkanlıkları değiştirmek gerekir. Günlük beslenme listesinde ve yaşam tarzında yapılan bu değişiklikler, bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalık oluşumunu önler.

Bol Vitaminli Beslenme

Günlük beslenme için seçilen gıdalarda bulunan vitaminler, bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Her gün düzenli olarak, protein ağırlıklı gıdalar bolca tüketilmeli ve bol meyve, sebze yenilmelidir. Özellikle kış aylarında tüketilen portakal, mandalina greyfurt gibi meyveler, yüksek oranda C vitamini içerir. C vitamini ise grip, nezle gibi hastalıkları önlemektedir. Kış sebzesi olan; karnabahar, brokoli, ıspanak, havuç, lahana gibi sebzeler ise birçok hastalığa karşı vücut direncini artırır.

Toplu Yerlerden Bulaşan Enfeksiyonlara Dikkat Edilmelidir

Çocukların her gün gittiği okullar, büyüklerin her gün gittiği iş yerleri, mikropların kolaylıkla kapıldığı yerlerdir. Bu sebeple özellikle kalp hastalarının, tansiyon hastalarının ve hamilelerin bu tür kalabalık yerlere giderken dikkatli olması gerekir. Rahatlıkla el temasından ve yüz temasından geçen hastalıklar, sizi bir süre yatağa bağlayabilir.

Aşırı Yağlı Besinlerden Uzak Durmak Gerekir

Kış aylarında, insanlar soğuk hava sebebi ile genellikle eve kapanır. Bu sebeple aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Hareketsizlik sonucunda, yağların hemen kiloya dönüşmesi kaçınılmaz olacaktır. Fazla kilo ise beraberinde; omurga hastalıklarını, kolesterolü, kalp hastalıklarını ve stresi getirir.

Kış Aylarında Bol Miktarda Bitki Çayları Kullanılmalıdır

Bitki çayları, birçok hastalığın önlenmesinde oldukça etkilidir. Kış aylarında; tarçın, zencefil, ıhlamur, kuşburnu ve ada çayı bolca tüketilmelidir. Bu çaylar; ağız ve boğaz enfeksiyonlarında, grip ve soğuk algınlığında oldukça etkilidir. Bu tür hastalıklardan korunmak için her gün 2-3 bardak bu bitkileri tek olarak veya hepsini karıştırarak çay hazırlanıp içilmelidir.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir