Sağlık

Cilde İyi Gelen Vitaminler

  | 

Cilde İyi Gelen Vitaminler

Cilde, gerekli özen ve bakım yapılmalıdır ki ilerleyen yıllarda birey aynaya baktığı zaman kendini gülümseyerek görebilsin. Bu gülümsemeyi görebilmek için cildin de bireyden beklentileri vardır. Öncelikli olarak vitaminler, cilt temizliği ve kozmetik ürünler,cilt bakımı için gerekli faktörlerdendir. Bunun dışında her gün iki litreye yakın su içmek gerekir. Su cildin ihtiyacı olan nemi cilde kazandırır. Sabah yataktan ilk kalkıldığı anda, bir bardak su içerek güne başlandığında, metabolizma hızlanacak ve vücutta gece boyu biriken toksinlerin vücuttan çabucak atılması mümkün olacaktır. Ayrıca düzenli olarak spor yaparak ciltte yaşa bağlı oluşan sarkmaların önüne geçmek mümkündür.

 Cildi Besleyen Ve Koruyan Vitaminler Hangileridir?

1-Vitamin C: C vitamini birçok meyvede bulunmaktadır. Bunlar portakal, kivi, mandalina, çilek, limon, greyfurt gibi besinlerdir.C vitamini cildin kırışmasını ve sarkmasını önleyen güçlü bir antioksidandır. Bu özelliğiyle cildi zararlı etkilere karşı korumaktadır. Kuru ve mat bir cilde sahip olan bireyler cildin parlaklığını arttırmak için C vitamini serumlarına başvurabilir.

2-Vitamin E:  E vitamini buğday, mısır, ayçiçeği gibi yağlarda bol miktarda bulunmaktadır. Fındık, fıstık, ceviz, badem gibi kuruyemişler günlük E vitamini ihtiyacını karşılamaktadır. Bu gıdaların yanı sıra E vitamini ihtiyacı kozmetik ürünlerden de karşılanabilmektedir.E vitamini bulunan ürünler sayesinde güneşten gelen zararlı ışınlardan cilt korunur, cildin ihtiyacı olan nem oranı ayarlanır. Cildi yumuşatırken ipeksi ve pürüzsüz bir görünüm kazanmasına da yardımcı olur.

3-Vitamin A: A vitamini hem bitkisel hem de hayvansal gıdalarda bulunmaktadır.Patates, havuç, ıspanak, bezelye, kabak; süt, yumurta, ciğer ezmesi ve tavuk A vitamininin bulunduğu başlıca besinlerdir. A vitamini kuru ve pullanan ciltlerde önemli iyileşmeler gösterir, cilt lekelerini yok edici etkiye sahiptir. Ayrıca cildi gençleştirir ve yumuşak bir görünüme kavuşturur.

Cilde Zararlı Besinler

Her gün çok fazla tüketilen tuz ve şeker cilde en fazla zararı veren besinlerdir. Günlük tüketilmesi gereken 6 gram tuz, aşılmamalı ve tuz tüketimi yavaşça azaltılmalıdır. Ayrıca fazla şeker tüketmek, kandaki inüsilin seviyesini yükselterek, kısa süre içinde cildin bozulmasına yol açar.

 

 

 

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir