Anne & Çocuk

Annenin; Ergenlik Döneminde Kızına Davranışı Nasıl Olmalıdır?

  | 

Annenin; Ergenlik Döneminde Kızına Davranışı Nasıl Olmalıdır?

Ergenlik döneminde her iki cinste de oldukça farklı tepkiler ve ruh sağlığında değişkenlikler ortaya çıkar. Özellikle anne kız ilişkisinde bu durum daha da belirginleşir. Kızlar daha çok babaya düşkün olurlar ve anneleri ile iletişimde bir rakip ya da bir zıtlık söz konusu olması hali vardır. Ergenlikte bu durum üst boyutlara çıkar; anne ne kadar kızına yaklaşmaya ya da onunla konuşmaya çalışsa hep itilir; hatta hakarete varacak kadar davranış ve söz sergiler.

Ergenlik Dönemi İletişimi Nasıl Olmalı?

Ergenlik döneminde genç kızın duyguları çok karmaşık olur; o nedenle, kendi kişiliği ve çevresindeki kişilerin sözleri ile sürekli çatışma yaratacak bir duygu durum içerisine girer. Ergenlik çağı başlamadan daha iyi iletişim kurmanız ve bir uzman pedogogdan bu konuda yardım almanız yerinde olacaktır.

Ergenlik Döneminde Yaklaşımlar ve Sorular

Ergenlik döneminde olan kızınıza asla baskı uygulamayın. Onun kendi halinde kalmasına izin verin; fazla eleştirel yaklaşımla konuşmamanız gerekir. Neden böylesin? Niye böyle davranıyorsun? Gibi sorular ile rencide eder şekilde konuşmayın. Bir zamanlar sizlerde bu aşamadan geçtiniz bunu aklınızdan çıkarmadan ona göre bir yaklaşım içerisinde olmanız gerekmektedir. Eğer baş edemiyorsanız mutlaka bir pedagog destek almanız gerekli demektir. Giyim tarzı, davranışları, öfkesi, aykırılığı, sinirliliği, özgürlüğü ve daha bir çok konuda değişiklikler ortaya çıkacaktır. İstediği şekilde davranmasına izin verin. Saçını maviye mi boyamak istiyor bırakın boyasın sonra zaten bundan kendi vazgeçecektir. Sürekli ‘yapma’ lar ile onu bunaltmayın. Açıklayıcı ve ılımlı yaklaşarak onu anladığınızı bu durumun ne sonuçlar getireceği gibi bir yol izleyerek kısıtlama ve net keskin şekilde söz sarf etmeyin. Ona güven vermeyi bilin. Sadece bu sürenin geçici olduğunu ve kızınızı kaybetmemek için yapmanız gerekeni yapın. Güven içerisinde bir ilişki iletişimle sağlanır bunu unutmayın!

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir