Şifalı Bitkiler

Altın Çilek Nedir, Faydaları ve Zararları Nelerdir?

  | 

Sağlığa olan faydalarıyla ön plana çıkan altın çilek, halk arasında yer kirazı adıyla da anılan şifalı bir meyvedir. Anavatanı Güney Amerika olan meyvenin ithali de buradan yapılmaktadır. Zengin lif kaynağı olmasının yanı sıra, çoğunlukla kurusu tercih edilir. Birçok alanda kullanılan altın çileğin asıl faydalarını, bu meyvenin tüketilmesi ile görebilirsiniz. Altın çilek, diğer meyvelere nazaran lif kaynağının en zengin olduğu meyve olarak bilinir.. Bilhassa şeker hastaları için oldukça faydalıdır ve şeker seviyesini dengede tutar.

Altın Çilek Nedir, Altın Çilek Nasıl Kullanılır, Altın Çileğin Faydaları, Altın Çileğin Zararları, Altın Çilek Cilt Sağlığına Faydalı mıdır?

Yapılan incelemeler sonucunda, şeker hastalarının herhangi bir tereddüt etmeden tüketebilecekleri tek meyvenin altın çilek olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra kilo vermeye de yardımcı olur. Altın çileğin içeriğinde bulunan zengin besin maddeleri, meyvenin sıklıkla tüketilebilecek bir özellikte olmasını sağlamıştır. Antioksidan bakımından güçlü bir meyve olduğu için, cilt güzelliğinde de etkili olmaktadır. Ayrıca böbreklerin ve idrar yollarının temizlenmesine katkı sağlayan, verem, kalp hastalıkları gibi ciddi vakalara karşı etkili olan bir meyvedir.

Kalsiyum, potasyum ve vitamin bakımından da çok zengin olan bu meyve, hem taze hem de kuru olarak tüketilebilir ve böylece kan dolaşımını dengede tutar. Altın çileğin kalori miktarı düşüktür, bu nedenle sindirim sisteminde yer edinmiş parazit ve bakterilerin yok edilmesine de yardımcı olur.

Altın Çilek Nasıl Kullanılır?

Altın çilek birçok alanda kullanılabilen bir meyvedir, bilhassa reçelini kahvaltılarda tükettiğiniz zaman spazm ve olası mide sorunlarının önüne geçebilirsiniz. Bunun yanı sıra, meyve salatalarında da fazlasıyla tercih edilmektedir. Tadı neredeyse her yiyeceğe uyum sağlayan altın çilek, salatalara çok farklı bir görüntü ve lezzet katmaktadır. Turta veya tatlılarda da sıklıkla kullanılan bu meyve, özellikle tatlılara çok farklı ve nahoş bir tat verir. Altın çileğin içerdiği zengin B1, B2, B3 ve C vitaminleri ile mineral ve karoten, oldukça fazla alanda kullanılır. Bundan dolayı sadece tüketim olarak değil, bitkisel yağların ve ilaçların yapımında da tercih edilir.

Aromasından dolayı pastaneler ve dondurmacılar tarafından yaygın olarak kullanılan altın çileği marmelat olarak da kullanabilirsiniz. Mineral, potasyum, karoten, vitamin ve kalsiyum bakımından fazlasıyla zengin olduğu için, kullanım alanı oldukça geniş bir meyvedir.

Altın Çilek Cilde Faydalı mıdır?

Neredeyse her alanda faydası bulunan altın çilek, cilt bakımı açısından da oldukça faydalı bir meyvedir. Özellikle metabolizmanın çalışmasını hızlandırdığı için, cilt dokusunda bulunan kirlerin ve terin atılmasını sağlar. Bunların yanı sıra kan dolaşımı üzerinde de olumlu etkileri olduğu için, ciltte oluşan akne, siyah nokta ve sivilce gibi istenmeyen cilt sorunlarının giderilmesinde etkilidir. Güneşten yeterince korunmayan ciltlerde ortaya çıkan lekelere karşı da olumlu etkileri mevcuttur. Zengin bir lif kaynağı olan altın çilek, bu sayede kanda yüksek miktarda bulunan üsrik asidin yok edilmesine yardımcı olur ve cilt kanserine karşı koruma sağlar. Altın çileğin cilt üzerindeki en olumlu etkilerinden biri de, cildin yaşlanmasını geciktirmesidir. Bunun nedeni, cildi gerici bir özelliğinin olmasıdır. Cildi geren ve pürüzsüz bir görünüm kazandıran altın çilek, yüz bölgesinin adeta bebeksi bir görünümde olmasını sağlar.

Altın Çileğin Faydaları Nelerdir?

 • Altın çilek, antioksidan etkisiyle birçok hastalığın tedavisine yardımcı olur.
 • Şeker hastalarının tüketmesinde hiçbir sakınca olmayan tek meyvedir.
 • Lif bakımından en zengin meyvelerin başında altın çilek gelmektedir.
 • Fazla kilolarını atmak isteyen bireyler için çok faydalı olan bir meyvedir.
 • Metabolizmayı olumlu yönde etkiler ve kan dolaşımını hızlandırır.
 • İçerdiği B1, B2, B3, C vitaminleri ve karaten sayesinde yaşlılık belirtilerinin ortaya çıkmasını yavaşlatır.

Yukarıda saydıklarımızın yanı sıra, kanı temizleyici bir özelliği olan altın çilek, göz sinirlerini de yeniler. Aynı zamanda solunum yolları, prostat ve kanser gibi rahatsızlıkların önüne geçer. Bu doğrultuda neredeyse bütün kanser türlerine karşı koruyucu bir etkisi vardır. Altın çileğin, iç ve dış organların düzenli çalışmasına karşı da etkisi olduğu bilinmektedir. Bundan dolayı meyvenin hem tazesini (yaş), hem de kurusunu endişe etmeden tüketebilirsiniz.

 Altın Çileğin Zararları Nelerdir?

 • Her bitki ve meyve türünde olduğu gibi, altın çileğin de aşırı miktarda tüketilmemesi gerekir.
 • Bütün faydalarına rağmen, altın çileği çok az tüketmesi ya da hiç tüketmemesi gereken bireyler de bulunmaktadır.
 • Düşük tansiyon sorunu olan hastaların altın çilek tüketmesi önerilmez. Çünkü düşük tansiyon hastalarında baygınlık hissine yol açabilir.
 • Devamlı olarak kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalar, bu meyveyi doktora başvurmadan tüketmemelidir.
 • Şayet altın çileği meyve olarak değil de hapını alıp kullanıyorsanız, ilgili hapların tarım bakanlığından onayı olup olmadığını mutlaka kontrol ediniz.
 • İshal sorununuz varsa ve ishal önleyici ilaç kullanıyorsanız, altın çilek tüketmeden önce doktorunuza danışın.
 • Altın çileği zayıflamak amacıyla tüketiyorsanız; her gün en çok 5 adet olmak üzere, yemeklerden 10 dakika evvel tüketmenizi öneririz.
 • Şeker hastaları için altın çileğin tüketilmesi gereken miktarı, 6 ila 8 adet arasıdır (günde 1 defa).

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir