Sağlık

Hafıza Kaybının Nedenleri Nelerdir?

  | 

Hafıza Kaybının Nedenleri Nelerdir?

Hafıza kaybı; hayatın içerisinde hemen hemen herkesin başına gelen ve sık yaşanan bir unutkanlık durumudur. İlerleyen yaşlarda olması Alzheimer hastalığı belirtisi olarak ortaya çıkar. Ancak insan hayatını olumsuz olarak etkileyen bir durumdur ve üzerinde önemle durulması gerektiğini gösterir. Hafıza kaybı; genelde yaşın ilerlemesi ile daha sık görülmektedir. Ama tetikleyici bazı etkenler de bu duruma neden olabilmektedir.

Basit hafıza kayıpları; birinin adını unutmak ya da koyduğunuz bir şeyin yerini hatırlayamamak gibi durumlar geçici hafıza kayıplarıdır. Aşırı şekilde yoğun çalışma ya da stres bu durumun yaşanmasına etki edebilmektedir.

Ancak hafıza kaybının sık tekrar etmesi ya da süreklilik taşıması bunama işareti olarak algılanmalı ve bu durumun nedeni için bir hekime başvurmalıdır. Karar vermede yaşanan güçlükler ve dil ve beyine hükmedememe sorununu da beraberinde getirme halinde sıkıntı oluşturan bir hal almaya başlar.

Hafıza kaybı belirtilerinde; kelimelerin karıştırılması, iş yapmada aksaklık, sürekli aynı soruların sorulması, bilinen kelimeleri unutmak, tuzluğu banyoya koymak gibi ve bir takım davranış değişiklikleri erken hafıza kayıplarının yaşanması demektir. Bir takım hastalıklar beyine zarar verir ve hafıza kaybı oluşmasına etken olurlar. Frontotemporal demans, Vasküler demans, Lewy cismi demansı ve  Alzheimer gibi hastalıklar buna neden olur. Her hafıza kaybı bu hastalıklar olacak diye bir kaide de yoktur. Ancak tedbir almak da gereklidir.

Geçici Hafıza Kayıpları Nedenleri

  • Kullanılan bazı ilaçlar
  • Depresyon
  • Kaza sonrası travmalar
  • Alkolizm
  • Beyin tümörleri
  • Hipotiroid
  • B12 vitamin eksikliği

Hafıza kaybının her ne şekilde olursa olsun dikkate alınması ve uzun süren durumlarda mutlaka bir hekim yardımıyla nedenin araştırılarak tedavi edilmesi veya önlem alınması gerekliliği vardır.

 

 

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir